jak prasować?

20 trików ułatwiających prasownie

Lubicie prasować? To tak jak ja! Jak robić to szybciej, sprawniej i lepiej czyli:

20 trików ułatwiających prasowanie

1. Po pierwsze i najważniejsze – zadbaj o swój komfort i ergonomię pracy. Dobry sprzęt to podstawa – żelazko z nieprzywierającą stopką (mój wybór to stopka ceramiczna) oraz stabilna szeroka deska, z regulacją wysokości.

2. Po drugie – unikaj prasowania. Tak, tak! Nic nie pomyliłam. Nieprasowane włókna są miększe i bardziej elastyczne. Dlatego nie powinno się prasować bielizny, ręczników, kocy, itp. Te rzeczy najlepiej dobrze strzepnąć i dokładnie rozwiesić do suszenia. Jeśli to możliwe, unikaj prasowania bawełny – pod wpływem temperatury jej włókna niszczą się, tracą elastyczność, miękkość, ubrania stają się mniej przewiewne.

3. Po trzecie – dobrze przygotuj tkaniny do prasowania: nie ładuj pralki do pełna, tkaniny będą się mniej gniotły. Ta sama zasada dotyczy suszarki – pozostaw ok. 1/3 bębna wolną.

4. Po zakończeniu cyklu wirowania od razu wyciągnij pranie z pralki, strzepnij i starannie rozwieś. Tkaniny pozostawione w bębnie pralki gniotą się.

5. Dobrym pomysłem jest wieszanie ubrań po praniu bezpośrednio na wieszakach. Jeśli to możliwe wieszaj ubrania „do góry nogami”, tak, aby naturalnie się naciągały i same prostowały (np. spodnie powieś za nogawki). Uwaga! nie postępuj w ten sposób ze swetrami i innymi tkaninami, które należy suszyć w stanie rozłożonym, ponieważ mogą się porozciągać.

6. Nie pozwalaj ubraniom całkowicie wyschnąć, zbierz je gdy są jeszcze delikatnie wilgotne – łatwiej je wyprasujesz.

7. Sortuj rzeczy i układaj je według temperatury prasowania. Zaczynaj od tych wykonanych z tworzyw sztucznych i delikatnych tkanin, następnie przechodź do bawełny, kończ lnem i dżinsem – one wymagają najwyższych temperatur.

8. Oszczędzaj energię – miej rzeczy wcześniej przygotowane i posortowane, tak, aby nie tracić czasu na ich układanie, gdy żelazko jest włączone.

9. Wyłączaj żelazko na kilka chwil przed zakończeniem prasowania – jest mocno nagrzane, wiec będzie działało jeszcze jakiś czas.

10. Czytaj metki i dostosowuj temperaturę prasowania do tkaniny. Wbrew pozorom, to bardzo ważne – każde prasowanie bowiem osłabia tkaninę, zmienia jej właściwości a co za tym idzie prowadzi do szybszego zużywania się ubrań.

11. Używaj spryskiwacza, najlepiej w postaci mgiełki. Tutaj znajdziesz przepis na domowy spray do prasowania.

12. Stosuj preparaty do prasowania, zawierają one substancje ułatwiające tę czynność – krochmal, silikon, substancje zapachowe. Możesz też samodzielnie przygotować zmiękczające i ułatwiające prasowanie płyny.

13. Prasuj wzdłuż włókien tkaniny, nie naciskając zbytnio na żelazko – unikniesz w ten sposób rozciągania ubrań.

14. Ciemne i czarne ubrania prasuj zawsze po lewej stronie, tkanina nie będzie się świeciła.

15. Wszystkie aplikacje, sitodruki, cekiny, naszywki prasuj wyłącznie po lewej stronie, lub przez bawełniana ściereczkę – nie stopią się i nie zniszczą.

16. Umieść na desce do prasowania folię aluminiową – uzyskasz lepszy efekt, skrócisz czas prasowania.

17. Nałóż na deskę miękką podkładkę, na przykład stary ręcznik, ułatwia to prasowanie.

18. Podczas prasowania koszul, włóż w rękawy zrolowany ręcznik– unikniesz nieestetycznych zaprasowań na środku rękawa.

19. Do prasowania fałd, plis używaj spinaczy biurowych – to bardzo ułatwi pracę.

20. Po wyprasowaniu ubrania odwieś na wieszak w przewiewnym miejscu, tak, aby wyparowała z nich cała wilgoć. Dzięki temu, ubrania w szafie będą się mniej gniotły.

 

A dla tych co doczytali do końca, instrukcja jak na prasowaniu zaoszczędzić 60 godzin rocznie :)

triki ułatwiające prasowanie

Zapisz

Zapisz

image_print