listopad

5 rzeczy, o których warto pomyśleć w listopadzie

Październik prawie za nami, planujemy listopad? Jasne! Planowanie jest fajne! Oto

5 rzeczy, o  których warto pomyśleć w listopadzie

download1

1. Czy też tak macie, że nie możecie się doczekać nowego, czyściutkie, pachnącego świeżością i drukiem kalendarza na nowy rok? Czemu więc nie kupić go w listopadzie? Wiem, wiem… w styczniu będą przeceny. A jak zabraknie waszego ulubionego koloru? A poza tym, nie można się pozbawiać przyjemności planowania na kilka miesięcy do przodu! Zajrzyjcie na bloga Moniki, która przygotowała przegląd plannerów (to taka ulepszona wersja kalendarza) na 2017 rok.

kalendarze i planowanie

2. Skoro o kalendarzach mowa, nie możesz zapomnieć o kalendarzu adwentowym! Aby 1 grudnia zawisł w honorowym miejscu  – trzeba go przygotować w listopadzie. W sieci znajdziecie mnóstwo inspiracji jak zrobić domowy kalendarz adwentowy i do takiego Was namawiam. Żadne kupne, z kiepskiej jakości czekoladkami!

Powiem Wam także w tajemnicy, że adwentowe kalendarze są absolutnie dla każdego – dzieci wcale nie są do tego niezbędne :) zróbcie na przykład Wasz kalendarz adwentowy dla par. W małe kolorowe koperty z cyferkami powkładajcie liściki dla bliskich. Niech to będzie miłosne wyznanie, motywujący cytat lub kilka ciepłych słów o drugiej osobie. Prawda, że fajny pomysł?! A jak miło zacząć grudniowy poranek od porcji pozytywnych myśli!

zadbaj o zdrowie

3. Zadbaj o zdrowie, swoje i rodziny. Zastanów się, kiedy po raz ostatni robiliście podstawowe badania? A stomatolog? Stwórz kalendarz badań profilaktycznych rozpisując miesiąc po miesiącu jakie badania/wizyty powinien odbyć każdy z członków rodziny. Uwzględnij wiek poszczególnych osób i zalecane badania profilaktyczne, a także stan zdrowia bliskich.

4. Idź do teatru! Jesienne wieczory to idealny czas, by nadrobić nieco kulturalne zaległości. Przejrzyj repertuar teatrów w twoim mieście, zajrzyj na portale zakupów grupowych – tam często można znaleźć kulturalne perełki w przystępnej cenie. A może teatr w twojej okolicy ma w ofercie karnety w dobrej cenie? Zabierz dzieci na przedstawienie kukiełkowe. Nic tak dobrze nie pobudza wyobraźni dziecka!

teatr

5. No a teraz na poważnie. Będzie o finansach. Zbliża się koniec roku, czas podsumowań, bilansów, planów. Poświęć chwilę na zastanowienie się nad swoim domowym budżetem. W listopadzie zróbmy razem pierwszy mały krok ku lepszemu zarządzaniu finansami :)

Chcę namówić Was do zrobienia własnego bilansu aktywów i pasywów. Mała tabelka, która pozwoli w uporządkowany sposób spojrzeć na domowe finanse. Jak to zrobić? Bardzo prosto – spisz na kartce z jednej strony wszystko czym dysponujesz: nieruchomości, samochód, sprzęty, oszczędności, biżuteria, obligacje. Jednym słowem wszystko, co w razie konieczności możesz spieniężyć. To będą twoje aktywa. Z drugiej strony tabelki wpisz pasywa – czyli wszystko, co obciąża twój budżet – kredyt hipoteczny, limity na kartach kredytowych, debet na koncie, pożyczki od rodziny, itp. Zsumuj aktywa i pasywa. Odejmij pasywa od aktywów. To co otrzymałeś to twoja wartość finansowa netto. Zapisz tabelkę i uaktualniaj ją co pół roku. To pozwoli Ci kontrolować, czy twoja wartość finansowa wzrasta czy maleje. Tak może wyglądać wasz bilans:

bilans finansowy

A jaka jest Wasza listopadowa lista?

Fajnego listopada Wam życzę!

Zapisz

image_print