noworoczne postanowienia

5 zasad noworocznych postanowień

Świeży powiew jaki niesie ze sobą każdy nowy rok jest inspirujący i motywujący. Taki „nowy początek” zachęca do robienia noworocznych postanowień. W czym tkwi ich sekret? W dobrym planie! Tylko tyle i aż tyle.

5 zasad noworocznych postanowień,

czyli jak sprawić by nasze plany tym razem zakończyły się sukcesem?
1. KONKRETNE

Nie dryfuj – obierz kierunek. Bez dobrego planu trudno osiągnąć cel. Przecież nie wsiadasz do pierwszego lepszego samolotu czy pociągu, tylko wcześniej dokładnie planujesz swoja podróż. Dlaczego więc nie miałbyś zaplanować tej najważniejszej – życia?

Ołówek w dłoń i robimy listę naszych noworocznych postanowień. Wypisz wszystko, co przyjdzie ci do głowy, a następnie wybierz to, co jest dla Ciebie najważniejsze. Niech na twojej liście znajdzie się kilka punktów. To nie prawda, że im więcej zaplanujesz – tym więcej zrealizujesz. Postaw na jakość a nie na ilość.

stwórz listę noworocznych postanowień

2. REALNE

Tak, aby plany miały szanse – muszą być osiągalne. Nie zakładaj, że w 2017 roku schudniesz 20 kg. To możliwe do osiągnięcia, ale bardzo trudne. W zamian postanów, że będziesz tracić kilogram miesięcznie – to w rezultacie 12 kg mniej pod koniec roku!

Nie obiecuj sobie, że od jutra będziesz ćwiczyć godzinę dziennie, jeśli do tej pory zawsze wybierałaś windę a nie schody, mimo, że mieszkasz na 2 piętrze. Nawet jeśli przez pierwsze 2 tygodnie uda się ten plan – bardzo szybko się wypalisz… Pamiętaj, że metoda drobnych kroczków na dłuższą metę daje lepsze rezultaty.

jak formuować realne postanowienia noworoczne

3. PRECYZYJNE

„W tym roku odłożę na czarną godzinę” czy „Przez kolejne 12 miesięcy będę odkładać po 200 zł, co pod koniec roku da mi 2400 złotych funduszu awaryjnego”.

Które z tych postanowień brzmi lepiej? Prawda, że to które jest bardziej precyzyjne? Masz konkret, rozłożony w czasie i jeszcze obietnicę nagrody w jednym. Tak, plany powinny być dokładne. A ideałem będzie jeśli rozpiszemy sobie, jak i w jakim czasie chcemy osiągnąć nasze cele.

Planuj, rozkładaj w czasie. Raz na 2-3 miesiące zaglądaj do swoich postanowień – sprawdzaj i oceniaj. Jeśli jest to konieczne – dopasowuj plany do bieżącej sytuacji.

4. WAŻNE

Wyłącz telefon, komputer, usiądź lub idź na spacer i pomyśl: czy jestem tu, gdzie chciałbym być? Czy to co robię, daje mi satysfakcję? Czy jestem takim człowiekiem, jakiego chciałbym poznać? Odnajdź, albo wyznacz swoją ścieżkę. Pomyśl, czy założenia jakie poczyniłeś niosą ze sobą ładunek emocjonalny? Czy są dla Ciebie ważne? Czy tak po prostu, dzięki ich osiągnięciu staniesz się szczęśliwszym/lepszym człowiekiem?

moje plany na nowy rok

5. ELASTYCZNE

Realizując swoje noworoczne postanowienia – pozwalaj sobie na błędy. W końcu plany są po to by je zmieniać 😉 Sprawdzaj i oceniaj – jeśli trzeba to koryguj. Nie zawsze, to co jest dla nas ważne dziś – będzie istotne za pół roku. Poza tym, nawet jeśli zrealizujesz tylko połowę listy – to i tak wielki sukces! I tak będziesz o krok przed tymi, którzy noworocznych postanowień nie zrobili wcale.

plany powinny być elastyczne

Jeśli szukacie inspiracji, zajrzyjcie do posta dokładnie sprzed roku o mapach, liście 115 celów, itd.

Wytrwałości!

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

image_print