img_9892

Carskie rezydencje i niebieskie źródła

Wolna niedziela? Super! Zatem w drogę! Zapraszam Was dziś w okolice Tomaszowa, Spały, Inowłodza, gdzie, w ramach poznawania Łodzi i okolic, odwiedzimy wspólnie

Carskie rezydencje i niebieskie źródła

Wyruszamy z Łodzi o 9 rano by o rozsądnej porze dotrzeć do Spały, gdzie cyklicznie raz w miesiącu odbywają się Jarmarki Spalskie. Od kwietnia do października ta malownicza miejscowość koło Tomaszowa gości setki wystawców rękodzieła, staroci, regionalnych kulinariów i wszelkiej maści dziwactw (tak, tak, to nie pomyłka – w Spale można znaleźć dosłownie wszystko). Terminy jarmarków sprawdzicie pod tym linkiem. Jeśli lubicie „pchle targi”, klimat bazarów i umiecie się targować – to z pewnością poczujecie się tu doskonale. Na zwiedzanie warto zarezerwować 2-3 godziny.

img_9899

Litewskie stoisko z wędlinami, serami, chlebem i kwasem

Litewskie stoisko z wędlinami, serami, chlebem i kwasem

No i jak się oprzeć tym oczom?

No i jak się oprzeć tym oczom?

img_9909

Spałę trzeba odwiedzić nie tylko ze względu na jarmark – to przede wszystkim ładna miejscowość wypoczynkowa o wyjątkowych walorach przyrodniczych i ciekawej architekturze. Przyznam, ze podczas targu, gdy wszystkie ulice zastawione są autami, trudno będzie odkrywać piękno tego miejsca. Raczej zajrzyjcie tu gdy nie ma tłumów, by w pełni docenić uroki Spały. A że miejscowość warta odwiedzenia, niech świadczy fakt, iż Spałę upodobali sobie rosyjscy carowie!  Do wybuchu I Wojny Światowej pełniła rolę letniej rezydencji Romanowów. Tutaj znajdziecie dokładny opis zabytków i propozycje spaceru.

Drewniany kościół w Spale z 1923 roku

Drewniany kościół w Spale z 1923 roku

W poszukiwaniu odrobiny ciszy opuszczamy zatłoczoną dziś Spałę i wyruszamy do oddalonego o 7 km Inowłodza. To tu, na wzgórzu znajduje się zabytkowy romański kościół Św. Idziego. W 1086 roku Władysław Herman, doczekawszy się po wielu latach potomka – Bolesława Krzywoustego, funduje w kilku miejscach w Polsce świątynie pod wezwaniem Św. Idziego. Jedną z nich jest kościół w Inowłodzu.

Kościół Św. Idziego w Inowłodzu

Kościół Św. Idziego w Inowłodzu

Ze wzgórza kościelnego rozpościera się malowniczy widok na dolinę Pilicy. Tuż obok znajduje się cmentarz, a na nim zabytkowe ponad stuletnie groby. Miejsce tchnie spokojem. Aby zwiedzić wnętrze kościoła zajrzeć tu trzeba w okolicach mszy świętej. Rozkład mszy tutaj.

  img_9917 img_9919 img_9920 img_9924 img_9929

Widok na Pilicę ze wzgórza kościelnego

Widok na Pilicę ze wzgórza kościelnego

Nacieszywszy oczy widokiem okolicy, wyruszamy do ruin zamku. Po drodze zatrzymujemy się na Placu Kazimierza Wielkiego w Inowłodzu i idziemy na krótki spacer na plażę nad Pilicą. Po drodze wstępujemy do sklepu funkcjonującego w starej synagodze. W zabytkowym wnętrzu z I połowy XIX wieku kupicie piwo i chipsy… Auuuuu! (to z rozpaczy).

Budynek synagogi w Inowłodzu

Budynek synagogi w Inowłodzu

img_9934 img_9935 img_9936 img_9938

Docieramy do ruin zamku Kazimierza Wielkiego. Zamek wybudowany w I połowie XIV wieku, pełnił funkcje warowni obronnej i miał ważne strategiczne znaczenie. Samochód można pozostawić na parkingu przed wejściem (płatne 2 pln). Wstęp jest darmowy.

img_9945 img_9948 img_9951-2 img_9952 img_9953   img_9965

Kościół Św. Idziego widziany z ruin zamku

Kościół Św. Idziego widziany z ruin zamku

img_9963Odprowadzeni przez kozulę, jak zresztą większość turystów,  ruszamy w dalszą drogę. Jedziemy do Białej Góry, by zobaczyć teren odkrywkowy kopalni surowców mineralnych.

img_9983img_0001 img_9997

Przed nami jeszcze dwa zaplanowane na dziś punkty. Na szczęście oba znajdują się obok siebie. Udajemy się do skansenu rzeki Pilicy i rezerwatu Niebieskie Źródła. Informacje o skansenie i godzinach otwarcia znajdziecie tutaj. Trafiamy na „Piknik Militarny” – w skansenie jest naprawdę gwarno!

Zabytkowy budynek dawnej stacji kolejowej

Zabytkowy budynek dawnej stacji kolejowej

Młyn z 1925 roku

Młyn z 1925 roku

Naszą wycieczkę kończymy relaksującym spacerem po rezerwacie Niebieskie Źródła w Tomaszowie Mazowieckim. Dotarliśmy tu dość późno, bo ok. godziny 19, dlatego też Niebieskie Źródła nie są już tak niebieskie jak w południe. Warto zajrzeć tu wcześniej.

img_0045 img_0051

Bardzo intensywny dzień! A i tak nie udało się „zaliczyć” wszystkich atrakcji regionu. Do odwiedzenia pozostała podziemna trasa Groty Nagórzyckie, schron w Konewce, ruiny zamku w Drzewicy. No i spływ kajakiem Pilicą. Ale to już następnym razem!

Do zobaczenia na szlaku :)

image_print