co kupić w Kaliningradzie?

Co przywieźć z Kaliningradu?

Szerokie, czyste plaże, ciekawa poniemiecka architektura i dostępne ceny. To krótka charakterystyka Obwodu Kaliningradzkiego. Jeśli dodać do tego fakt, że od 1 czerwca 2019 Federacja Rosyjska wprowadziła bezpłatne wizy elektroniczne, nie dziwią kolejki na granicy z Kaliningradem.

Co przywieźć z Kaliningradu?

Ceny w Kaliningradzie są wciąż atrakcyjne dla Polaków. Poniżej moja subiektywna lista zakupowa.

Paliwo

Koszt paliwa w FR to ok. 2,8 zł/l (cena z dnia 18/08/2019r, ale utrzymuje się na podobnym poziomie). Możesz wwieźć bak i dodatkowo 10 litrów w kanistrze. Aby uniknąć niespodzianek z jakością, W Kaliningradzie najlepiej kupować paliwo na stacjach sieciowych (np. Lukoil),

Piwo

Alkohol, ze względu na ceny, to chyba drugi ulubiony produkt Polaków przywożony z Kaliningradu. W całym mieście jest wiele sklepów z piwem w tzw. razliw (butelki napełniane są bezpośrednio z nalewaków). Szukajcie napisu ПИВО НА РАЗЛИВ. Ceny 4-6 zł za litr.

Kwas chlebowy

Jeśli próbowaliście – rekomendować nie trzeba, jeśli nie  – spróbujcie. W wielu miejscach w mieście stoją beczułki z napisem КВАС (kwas), gdzie dosłownie za kopiejki skosztujecie tego ciekawego napoju. Mały kubeczek 0,2l kosztuje 15 rubli, czyli ok. 90 gr. Jeśli zasmakuje – w każdym sklepie znajdziecie kwas w litrowych i mniejszych opakowaniach. Litr w sklepie to ok. 50-70 rubli, czyli 3-4 zł. Dostępny jasny i ciemny, czasem bywają wersje smakowe, np. śliwkowy, żurawinowy. kwas-chlebowy-%d1%85%d0%bb%d0%b5%d0%b1%d0%bd%d1%8b%d0%b9-%d0%ba%d0%b2%d0%b0%d1%81

Ciastka ORZESZKI

Pierwszy raz dostałam je od znajomego z Kaliningradu. Cały smak orzeskw tkwi w nadzieniu z zagęszczonego mleka. Pycha! Szukajcie w sklepach ciasteczek z napisem ОРЕШКИ со СГУЩЕНКОЙ (orieszki so sgusionkoj).

orzeszkiSłodycze

Mój mąż jest wielbicielem rosyjskich słodyczy z 2 powodów; przypominają mu smak dzieciństwa i wciąż jeszcze w dużej części produkowane są bez konserwantów (maja krótkie terminy przydatności do spożycia). Ja mam swój numer 1: chałwa w czekoladzie firmy Rot Front. Pytajcie o халву Рот Фронт в шоколадной глазуре (chałwu Rot Front w szokoładnoj glazurie).

chaøwa rot front

Batoniki serowe

To kolejny sztandarowy rosyjski produkt. U nas tez jakiś czas temu pojawiły się w sklepach „podróbki” tego przysmaku. Koniecznie szukajcie batoników w kartonowym opakowaniu jak na zdjęciu – maja najlepszą czekoladowa polewę. Ceny ok. 1-2 zł/szt.

serek w glazurze

Ryby

Rosjanie są mistrzami w przygotowaniu ryb wędzonych (вяленая рыба – wialienaja ryba) i suszonych (сушоная рыба). Polecam wędzone na zimno morskie okonie czy makrele. Suszone rybki idealne jako przekąska do piwa. Ceny bardzo umiarkowane. Najlepiej kupować w firmowych sklepach gospodarstw rybnych (рыбной комбинат – rybnoj kombinat). Polecam sklep firmowy ЗА РОДИНУ (Za Rodinu).ryba suszona

okon morski wedzony

Bielowskaja positila (Белевская пастила)

Nie udało mi się znaleźć odpowiednika tego produktu; jest to deser z jabłek, cukru i białek jaj. Ma konsystencję gąbki, lekko kwaśnawy jabłkowy smak. Ciekawostka.

belewskaja-pastila

Płatki owsiane

Znajomi uważają to za małe dziwactwo, ale uwierzcie – najlepsze płatki owsiane są w Rosji. Polecam marke NORDIC lub 1928.

platki owsiane

Chleb

Jestem fanką rosyjskich chlebów! Borodinskij, ryzshkij, russkij… Ciemne, zwarte, lekko słodkie, z karmelowym posmakiem. Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

chleb russkij

Bursztyn

Nie oparłam się pokusie zakupów biżuterii z bursztynem. W nadmorskich miejscowościach ceny są naprawdę rewelacyjne, wybór ogromny i raczej macie pewność, że kupujecie prawdziwy bursztyn.

rosyjski bursztyn

Kilka praktycznych informacji

Od 1 czerwca 2019 obwód kaliningradzki wprowadził wizy elektroniczne. Oznacza to, że po złożeniu wniosku na stronie MSZ Federacji Rosyjskiej, dostajemy bezpłatną elektroniczną wersję (do samodzielnego wydrukowania) 30-dniowej wizy umożliwiającej wjazd i pobyt na terenie obwodu kaliningradzkiego. Link do wniosku tutaj.

Do złożenia wniosku potrzebujecie zdjęcie (nie starsze niż 6 m-cy), paszport (ważny minimum kolejne 6 miesięcy), adres pobytu (nazwa, adres i numer telefonu hotelu, pensjonatu, lub osoby prywatnej). Wizę dostajecie zazwyczaj w ciagu 3 dni roboczych. Uwaga! Status trzeba sprawdzić samemu na stronie MSZ FR z użyciem numeru identyfikacyjnego, nie dostaniecie powiadomienia na skrzynkę.

Na granicy musicie liczyć się z kolejką, która w moim przypadku opóźniła podróż o 5 godzin. Po stronie rosyjskiej są trzy rodzaje kolejek – jedna dla posiadaczy rosyjskiego paszportu, druga dla mieszkańców strefy przygranicznej, którzy wjeżdżają na teren obwodu na specjalnych 30-to dniowych pozwoleniach i trzecia dla turystów z wizami elektronicznymi. Na granicy konieczne będzie jeszcze wypełnienie deklaracji celnej – formularze i wzór na miejscu.

Drogi dojazdowe do Kaliningradu są bardzo dobre (budowane na Euro 2012), trochę gorzej jest w samym mieście.

Jeśli macie pytania – śmiało, zadawajcie je w komentarzach.

image_print