festiwal dyni

Dolnośląski Festiwal Dyni

I powiało i popadało, a nam i tak się podobało! Kulinarnie fanką dyni nie jestem. Nic na to nie poradzę. Za mdła, za mało wyraźna. No jakoś nie. Ale estetycznie – o tak, to jedno z moich ulubionych warzyw! Musiałam więc zajrzeć na

Dolnośląski Festiwal Dyni

Bo jak tu odmówić sobie oglądania warzywa co to ponad pół tony waży?

Wystawa gigantów - tegorczny zwycięzca ważył 565 kg!

Wystawa gigantów – tegorczny zwycięzca ważył 565 kg!

Festiwal Dyni odbył się już po raz czternasty na terenie przepięknie położonego Wrocławskiego Ogrodu Botanicznego. Założony na początku XIX wieku, w bezpośrednim sąsiedztwie Ostrowa Tumskiego, ogród to oaza spokoju i zbiór cennych i rzadkich okazów drzew, krzewów i kwiatów. Widoki zarówno w samym ogrodzie jak i poza są bardzo malownicze. Zobaczcie sami:

Widok na Katedrę Jana Chrzciciela na Ostrowie Tumskim

Widok na Katedrę Jana Chrzciciela na Ostrowie Tumskim

_mg_0723_mg_0726

W ramach festiwalu odbywa się wspomniany już konkurs na największy okaz,  najdziwniejszą dynię, najsmaczniejsze dyniowe danie, plenery i warsztaty plastyczne, pokaz dyniowych przebrań i kiermasz z ponad 100 stoiskami.

Konkurs na najbardziej oryginalną dynię

Konkurs na najbardziej oryginalną dynię

Stoiska są idealnie wkomponowane w architekturę ogrodu

Stoiska są idealnie wkomponowane w architekturę ogrodu

  _mg_0738  _mg_0711_mg_0713  _mg_0715 _mg_0719

Stoiska z wędliną, suszkami, owocami, maskotkami, obrazami, przetworami… ach, czego tam nie ma!

Przy okazji wizyty na festiwalu warto zajrzeć do szklarni z kaktusami i sukulentami. Oddzielna szklarnia poświęcona jest na bluszcze.

Podsumowując – bardzo sympatyczna impreza w pięknym miejscu. Mam nadzieje, ze na przyszłorocznym festiwalu pogoda Wam trochę bardziej dopisze!

A dla porównania kilka zdjęć z Moskiewskiego Festiwalu Jesieni. Festiwal odbywa się w centrum Moskwy, na ul. Twerskiej, tuz obok Placu Czerwonego. Trochę inny charakter imprezy – to rodzaj kiermaszu i stałej wystawy, która trwała w tym roku od 22 września do 8 października. Poziom estetyczny – och… do pozazdroszczenia!

mscPodobno do dekoracji zużyto 25 000 dyń! A festiwal odwiedziło 6 mln osób. Podczas 17 dni fesiwalu zjedzono 70 ton sera, tyle samo ryb i 40 ton mięsa… no cóż, Moskwa, tu wszystko musi być NAJ 😉

 

dav

dav

dav

Moskiewski Festiwal Jesieni

Moskiewski Festiwal Jesieni

image_print