_MG_4968

Erice – spacer w chmurach

Erice – spacer w chmurach jest tu możliwy!
Erice - jedno z niewielu miejsc, gdzie będziecie mieć chmury pod stopami :)

Erice – jedno z niewielu miejsc, gdzie będziecie mieć chmury pod stopami :)

Erice, to miasto-skansen położone malowniczo w pd-zachodniej części Sycylii, na szczycie Monte San Guliano (751m n.p.m.), w prowincji Trapani.

Na co dzień miasteczko zamieszkuje ok. 500 osób, jednak każdego dnia docierają tu setki turystów urzeczonych klimatem tego miejsca.

Niezapomnianą przygodę zaczniecie już w drodze na wzgórze. Dostać się tutaj można na 2 sposoby; samochodem albo autobusem pokonując serpentynę dróg, lub kolejką gondolową z Trapani.

Oba sposoby gwarantują niezapomniane widoki. Ja polecam wjechać na wzgórze autobusem (jeśli wybierzecie samochód, musicie liczyć się z problemami z parkowaniem), a wrócić kolejką – koniecznie o zmroku! Przejazd w gondoli nad ulicami Trapani to dodatkowa atrakcja. Uwaga! W wietrzne dni, kolejka nie pracuje! Pod tym linkiem znajdziecie informacje o kolei gondolowej Trapani-Erice.

Erice - miasto w chmurach

Erice – miasto w chmurach

Takie widoki czekają na podróżujących do Erice samochodem.

Erice „pachnie” historią… Miasteczko to tak naprawdę jeden wielki zabytek. Właście trudno jest znaleźć miejsce, które nie byłby warte sfotografowania.

Erice - średniowieczne uliczki

Erice – średniowieczne uliczki

Miasto-zabytek - Erice

IMG_4942 Miasto-zabytek – Erice

Uliczki są tu tak wąskie, ze niekiedy dwie osoby mają problem, by się wyminąć. Nie wspominając już o samochodach. Wymijanie się o milimetry to narodowy sport Włochów, a Sycylijczyków szczególnie. Na szczęście ruch w miasteczku jest niewielki, samochodami bowiem mogą poruszać się tylko mieszkańcy.

Wąskie, nieprzystosowane do ruchu samochodowego uliczki Erice, mogą być pułapką dla turystów :)

Wąskie, nieprzystosowane do ruchu samochodowego uliczki Erice, mogą być pułapką dla turystów :)

Sycylijczycy twierdzą, że nad Erice zawsze są chmury… Coś w tym jest. Fotografowałam tę górę kilka razy w ciągu pobytu w Trapani i rzeczywiście, góra zawsze ma na sobie kapelusz z chmur. Miasteczko niewątpliwie ma swój mikroklimat – w upalne dni Sycylijczycy przyjeżdżają tutaj, aby się ochłodzić.

Widok na San Giuliano z Trapani

Widok na San Giuliano z Trapani

Nad Monte San Giuliano prawie zawsze wisi parasol z chmur

Nad Monte San Giuliano prawie zawsze wisi parasol z chmur

Zbocza San Giuliano są wręcz wymarzone, aby zamieszkać w prywatnym zamku 😉_MG_4968 _MG_4967  _MG_4963  _MG_4957

Castello del Baio – zamek unosi się nad wzgórzem, a z jego murów można podziwiać piękne widoki na Sycylię, wybrzeże i saliny.

_MG_4970

Średniowieczne centrum Erice sprawia wrażanie nieco surowego. Zbudowane na planie trójkąta, z doskonałym średniowiecznym porządkiem, murami obronnymi, kamiennymi brukowanymi ulicami.    IMG_4918 _MG_4999

Sklepy i restauracje wpisują się swoim wystrojem w szlachetny, stonowany charakter miasta – cieszą oczy swoją prostotą i rustykalnym klimatem._MG_4997IMG_4932 _MG_4995 _MG_4994

image_print