izrael bazary

Izraelskie bazary

bazary w izraelu
Izraelskie bazary zasłużyły na oddzielny wpis. Kakofonia zapachów, kolorów, smaków i dźwięków. Soczyście, kolorowo, pachnąco. Ale też tandetnie, i brudno. Na bazarze jest wszystko. I rzeźnik, i golibroda. I majtki z napisem LOVE i miniaturowa menora sprzed 200 lat.

IMG_4603

Hałas, harmider, zgiełk, ciasnota. Ktoś krzyczy, ktoś się kłóci, ktoś rozpycha łokciami. Sprzedawca śpiewem zachęca przechodniów do próbowania. Obfitość dorodnych warzyw i dojrzałych owoców. Najróżniejsze przyprawy, zioła. Kosze pełne rumianych chałek, Wypiekany pod gołym niebem lawasz (duże placki przypominające tortillę). Do tego biegające dzieciaki, ortodoksyjni żydzi w tradycyjnych czarnych ubraniach i czarnych kapeluszach, gospodynie domowe, turyści.

547

OWOCE – to pierwsze, co Europejczykowi rzuca się w oczy. Piękne, duże, dojrzałe. Niemal czujesz ich smak…

IMG_4633

Izraelskie stragany pełne są dorodnych truskawek. Wyglądają pięknie, smakują znacznie lepiej niż możliwe do kupienia w lutym w Polsce hiszpańskie, ale daleko im do naszych rodzimych… i smakiem i zapachem :)

IMG_4650

Granat to chyba najbardziej ukochany owoc Izraelczyków. Można go kupić pod każdą postacią – i w całości, i same ziarenka w kubkach i w postaci soku. Granat to symbol płodności i wiedzy. Podobno każdy owoc zawiera 613 ziaren, czyli dokładnie tyle ile jest religijnych przykazań dla Żydów.

IMG_5169

IMG_5163Oczy raduje obfitość owoców. I tych świeżych, i suszonych. Orzeszki, suszone owoce, ziarna – Izraelczycy kupują je kilogramami i z lubością chrupią przed telewizorem.

145

IMG_4624

WARZYWA – niemniej piękne i dorodne. Niekiedy wręcz zaskakujące – na przykład rzodkiewki wielkości buraczków :)

IMG_5154

Bazary pachną przyprawami. Sprzedawcy chętnie prezentują ich zapach rozcierając je w dłoniach. Kupicie już zapakowane lub na kilogramy. Uwaga! często ceny podawane są za 100 g!

IMG_5136

Mirra, kadzidło, bursztyn.

  IMG_4948

Słodkości… ach! Chałwy o wszystkich możliwych smakach, galaretki w cukrze, kokosowe rurki, batony z orzechami, nugaty, sezamki – raj dla wielbicieli naturalnych słodyczy.

IMG_5167

Tradycyjne żydowskie chałki sprzedawane przed szabasem.

IMG_4658

Czy wiedzieliście, że koszerne są tylko ryby z łuskami? Natomiast na bazarze nie kupicie owoców morza – są niekoszerne.

IMG_4697

Izraelskie słodycze, jak większość południowych słodkości, pływa w miodzie i syropie cukrowym.

IMG_4623IMG_4617

Suszone kwiaty róży – herbata z kilkoma paczkami nabiera pięknego aromatu.

IMG_5161

Cudowne stoiska ze autentycznymi starociami…

biżuteria z izraela

ręcznie tkanymi dywanami i kapami

   IMG_4717

i ceramika, ręcznie malowana, bardzo kolorowa, niestety kłopotliwa w transporcie :)

IMG_4950

Zapisz

image_print