lawenda

Jak skuteczne pozbyć się moli spożywczych?

Jak walczyć z molami spożywczymi?

Mole spożywcze, choć małe i niepozorne, potrafią wyrządzić wiele szkód, zanieczyszczając  produkty spożywcze. Ich ulubionym miejscem zagnieżdżania się są sypkie i suche produkty spożywcze (kasze, mąka, ryż, cukier czy suszone owoce). Można je również znaleźć w karmie dla psa, nasionach, zbożach. Pozbycie się tych niechcianych lokatorów jest dość trudne, ale możliwe.

Walkę z molami rozpoczynamy od generalnych porządków w kuchni. Przede wszystkim musimy wyjąć wszystko z szafek i pojemników dokładnie je przejrzeć. Produkty, w których zagnieździły się mole – ich larwy, koniecznie trzeba wyrzucić, gdyż nie nadają się do jedzenia ( zatem nie przesiewaj mąki przez sito).

lawendowe poduszeczki na molePotem dokładnie myjemy opróżnione pojemniki i szafki ciepłą wodą z mydłem. Nie zapominamy o żadnym kącie – mole lubią kryć się w zakamarkach, żywiąc się resztkami jedzenia. Szafki pozostawiamy do wyschnięcia, a następnie spryskujemy octem lub olejkami eterycznymi.

Aby być pewnym, że nie przeoczyliśmy produktów z larwami proponuję wyrzucenie wszystkich sypkich i suchych produktów spożywczych.

Aby nieproszeni goście nie powrócili, można zastosować kilka domowych sposobów, np.:

– mole nie lubią zapachu wanilii, pomarańczy i cytryny, poukładaj więc waciki nasączone esencja do ciast tych zapachach obok żywności;Vanilla

– zmieszaj 110 g octu z ½ łyżeczki olejku eukaliptusowego, ½ łyżeczki olejku cytrynowego i ¼ łyżeczki olejku lawendowego. Tym roztworem nasącz waciki i umieść w szafkach;

– wstaw do szafki, w której zalęgły się mole, naczynie z gorącym octem; po ostygnięciu usuń go z szafki;

– mole skutecznie odstraszy zapach goździków, mięty lub liści laurowych, zatem możesz umieścić gorący napar z tych ziół w szafce i pozostawić go do wystygnięcia;

– możemy również wykorzystać suszone kwiaty lawendy, goździki, anyż, wanilię, miętę, liście laurowe – wsypane do cienkich woreczków układamy w szafkach;

– zapach skórki pomarańczy czy cytryny ułożonych w szafce również może pomóc w pozbyciu się intruzów.

Jeśli domowe sposoby zawiodą, nie pozostaje nam nic innego, jak skorzystać z gotowych preparatów na mole spożywcze. Należy je umieścić w szafce, w której przechowujemy produkty spożywcze zgodnie z instrukcją znajdującą się na opakowaniach.

Pamiętajmy, że dobrym zabezpieczeniem przed molami jest przechowywanie artykułów spożywczych w szczelnych szklanych lub plastikowych pojemnikach i słoikach z gumką.

image_print