Jak usunąć przykry zapach z pralki?

Jak usunąć nieprzyjemny zapach z pralki?

Dostałam od Was pytanie, jak poradzić sobie z przykrym zapachem, wydobywającym się z bębna pralki automatycznej. Problem wcale nierzadki, bowiem wilgotne środowisko, to doskonałe miejsce do powstawania niechcianych gości – bakterii i drobnoustrojów.

Sposobów jest zapewne tyle, ile gospodyń. Z mojego doświadczenia wynika, że najskuteczniejsze to:

 1. zrobić puste pranie w wysokiej temperaturze 90-95°C z domieszką płynu antybakteryjnego, np. Domestos. Wysoka temperatura i detergent powinny zwalczyć bakterie odpowiedzialne za przykre zapach;
 2. wlać do bębna pralki roztwór sporządzony z 2-3 litrów octu i ¾ szklanki sody oczyszczonej i ustawić program na pranie krótkie, min. 60°C; soda sprawdzi się świetnie także jako dodatek do prania – zmiękczy wodę, usunie kamień i wzmocni działanie proszku;
 3. sprawdzić stan filtra znajdującego się w dolnej części pralki i usunąć np. resztki jedzenia z kieszeni ubrań lub inne „skarby” (często drzwiczki filtra odkręca się pieniążkiem);
 4. wyczyścić szufladkę na detergenty – wyjmij ją i wyszoruj szczoteczką do zębów w roztworze wody z środkiem antybakteryjnym, np. ACE lub DOMESTOS, wyczyść również miejsce w pralce, do którego wkładasz szufladkę.

Jeśli te metody nie poskutkują – należy odkręcić wąż spustowy i sprawdzić jego stan – wyczyścić go lub wymienić na nowy (w miarę potrzeby).

Tak jak pisałam wcześniej, wilgoć w pralce to doskonałe środowisko dla rozwoju różnych mikroorganizmów m.in. pleśni i bakterii. Dlatego ważne jest aby zadbać o nią od początku użytkowania i nie dopuścić do powstania przykrego zapachu. Poniżej kilka ważnych rad:

 1. Sprawdzaj zawartość kieszeni przed włożeniem ubrań do pralki.
 2. Nie ograniczaj się do krótkich prań w niskiej temperaturze – pranie w 90°C oczyszcza pralkę i nie pozwala na namnażanie się bakterii.
 3. Stosuj środki usuwające kamień – np. powszechnie już znany CALGON (są również dostępne kapsułki do prania z dodatkiem odkamieniacza.
 4. Nie trzymaj mokrego prania w pralce.
 5. Po każdym praniu wycieraj do sucha kołnierz bębna – każde jego zagłębienie. Nie zamykaj drzwiczek pralki – pozwól jej wyschnąć od środka.
 6. Od czasu do czasu wyjmij szufladkę na detergenty – wyczyść ją, osusz i włóż do połowy, tak aby nie była szczelnie zamknięta. Nie zapomnij o umyciu i osuszeniu miejsca w pralce do którego ją wkładasz.
 7. Raz w miesiącu zrób pranie oczyszczające pralkę – tzw. „puste” w 90°C z dodatkiem sody.

Jeśli macie inne sprawdzone sposoby na pozbycie się „pachnącego” problemu – koniecznie dajcie znać w komentarzach.

Powodzenia! Życzę, aby wasze prania były zawsze świeże i pachnące!

 

image_print