Widok na zamek od strony części mieszkalnej

Zamek w Oporowie

Tym wpisem chciałabym rozpocząć cykl artykułów, w których będę Was zachęcać do poznawania najpiękniejszych miejsc w Łodzi i województwie. Jestem Łodzianką z dziada pradziada i uważam, że nasze miasto i region, wbrew obiegowej opinii, ma wiele do zaoferowania. Choć, jak mówią, to region dla koneserów… Odkryjmy go razem!

Zamek Oporów

Zamek w Oporowie można śmiało określić mianem jednego z najmniejszych i najurokliwszych w Polsce. Ta późnogotycka twierdza obronna wybudowana została ok. 1440 roku. Opierając się wojennym najazdom i modom, jakim ulegali kolejni właściciele, przetrwała do dziś niemal w oryginalnym kształcie. Przeprowadzane w kolejnych wiekach (XVII, XVIII i XIX w.) remonty nie wpłynęły w znaczący sposób na wygląd zamku, zachował on swoją harmonijną bryłę i kompaktowy charakter.

Zamek w Oporowie

Zamek w Oporowie

Dwór będący pierwotnie własnością rodu Oporowskich herbu Sulima, na przestrzeni wieków wielokrotnie zmieniał właścicieli, jednak przez 500 lat swego istnienia – zawsze był zamieszkały. Chyba w tym należy upatrywać przyczyny jego doskonałej kondycji, mimo iż spotykały go różne koleje losu. Przeżywał i czasy prosperity, kiedy to dworem zarządzali pierwotni właściciele, czy też lata gdy znajdował się we władaniu rodziny Orsetti, która to dokonała gruntownego remontu zamku i  założyła park z rzadkimi okazami drzew. Po czasy smuty w drugiej połowie XVII w. kiedy to zamek uległ pożarowi i grabieżom Szwedów, czy też czasy wojenne, gdy w zamku stacjonowali żołnierze niemieccy.

Od 1949 roku zamek mieści muzeum wnętrz zamkowych oraz zbiory dzieł sztuki od XVI do XIX wieku. Nieliczne eksponaty w zamku, związane są z jego historią. Należą do nich portrety właścicieli, zabytkowa porcelana, czy pistolety pojedynkowe.

Z zewnątrz ujrzycie budynek z czerwonej cegły rodem z bajek o księżniczkach i smokach. Zamek wzniesiony został na sztucznej wyspie, otoczonej fosą.

W środku czeka na was niewielki czworoboczny dziedziniec. Zamek składa się z 4 połączonych ze sobą części: wieży, części mieszkalnej, murów obronnych i baszty z kaplicą. Zwiedzanie wnętrza muzeum nie zajmie wiele czasu – do obejrzenia jest 7 komnat położonych na 3 poziomach. Największa z nich to sala rycerska, znajdująca się na parterze wieży.

Największa z sal w zamku - sala rycerska

Sala rycerska

Do zamku należą także 2 wolnostojące budynki: widoczny z okien domek myśliwski, który pełnił funkcję rekreacyjną, dziś zaadoptowany na niewielki hotelik. Drugi to domek szwajcarski znajdujący się przy bramie.

Domek gotycki

Domek gotycki

Jak każdy, także zamek w Oporowie ma swoją legendę. Podobno podziemia zamku łączą się korytarzami z pobliskim klasztorem. Wg. legendy było to miejsce schadzek pięknej kasztelanki i mnicha. Ich miłość jednak nie trwała długo – sklepienie zawaliło się, a dziewczyna zginęła.

Badania archeologiczne tej wersji nie potwierdzają, jednak pod dziedzińcem wewnętrznym znaleziono pozostałość ówczesnego „centralnego ogrzewania”. Ciągi grzewcze doprowadzały ciepłe powietrze nagrzane gorącymi kamieniami do komnat zamkowych.

Podczas pobytu w Oporowie spotkała nas fantastyczna niespodzianka – w parku przy zamku spotkaliśmy Hrabiegi i Hrabinę w towarzystwie dam dworu śniadających w plenerze.

Państwo hrabiostwo śniadają w ogrodzie

Czujna straż zamkowa natychmiast zainteresowała się obcymi i doprowadziła nas przed oblicze właścicieli zamku.

IMG_0027W parku obok, swój obóz rozbili żołnierze, jak widać – bawili się świetnie!

Fantastyczne miejsce dla całej rodziny, dzieci będą zachwycone bajecznym wyglądem zamku, a dorośli z pewnością odnajdą przyjemność w kontemplowaniu pięknego parku i wnętrz. Polecam szczególnie wyprawy we wrześniu i październiku, kiedy zamkowy park przywdziewa jesienne barwy.

Zamek mieści się w powiecie Kutnowskim, we wsi Oporów. Dojazd z Łodzi zajmuje ok. 1-1,5 godziny malowniczymi drogami przez małe miejscowości.

Wejście na teren parku jest bezpłatne, aby obejrzeć wnętrze zamku, trzeba zapłacić za bilet: dorośli 8 zł, dzieci 5 (ceny z 09.2015). W poniedziałki wejście jest bezpłatne. Nie ma wyznaczonego parkingu, samochód można zostawić na dzikim parkingu przy trasie.

Co mi się podobało?

Klimat zamku, stan zachowania budowli, atrakcja w postaci grupy rekonstrukcyjnej. W zasadzie w Oporowie podoba mi się wszystko!

Co mi się nie podobało?

Zabrakło mi informacji na temat poszczególnych pomieszczeń w zamku. W komnatach znajdują się tabliczki z nazwą i datą pochodzenia sprzętów, nie ma jednak ogólnej informacji o charakterze, zastosowaniu pomieszczenia. Niekiedy wyobraźnia potrzebuje małej podpowiedzi J

Udostępniłabym także dla zwiedzających oba budynki gospodarcze, czyli domek szwajcarski i gotycki, lub przynajmniej postawiła przy nich duże tablice informacyjne.

Podsumowując

Absolutne MUST SEE ziemi łódzkiej. Oporów zdaje się być miejscem mało rozreklamowanym, trochę tak, jakby Zamkowi nie zależało na zwiedzających… może w tym tkwi sekret jego uroku???

Ocena widziałam.pl: 9/10
image_print