_MG_5549

Malta – 7 miejsc, które musisz koniecznie zobaczyć

Moje pierwsze skojarzenie z Maltą? Kolorowa i gościnna. Maleńka wyspa na Morzu Śródziemnym, która przez całe stulecia opierała się kolejnym najeźdźcom. Dziś pozwala tłumnie odwiedzającym ją turystom odkrywać swe uroki.

Malta – 7 miejsc, które musisz koniecznie zobaczyć

Do archipelagu maltańskiego należy 7 wysp: Malta, Gozo, Commino, Cominotto, w-pa św. Pawła, maleńka Filfla i jej mikroskopijna siostra Filfletta. Ale tylko 3 z nich są zamieszkałe. Ciekawostką jest Commino, które ma podobno tylko 3 stałych mieszkańców :)

Commino późną wiosną usiane jest zielono-fioletowym dywanem

Commino późną wiosną usiane jest zielono-fioletowym dywanem

Naszą maltańską przygodę zaczynamy od całodziennej wycieczki po północnej części wyspy. Korzystamy z jeden z dwu firm na Malcie, które obwożą turystów po najciekawszych miejscach wyspy autobusami typu Hop-on, Hop-off. To chyba jeden z lepszych sposobów by w miarę sprawnie i tanio objechać Maltę i Gozo. Na stronie http://www.maltaigozo.pl/ znajdziecie dokładne opisy wycieczek i linki do stron przewoźników. Z doświadczenia mogę podpowiedzieć – nie zawsze opłaca się wykupić wycieczkę on-line, czasem u lokalnych agentów można wynegocjować lepsze ceny. W ten sam sposób zwiedzamy południową część wyspy i Gozo. Wnioski: to wygodny sposób podróżowania, jednak przy jednodniowych wycieczkach zdecydowanie brakuje czasu na obejrzenie wszystkich interesujących miejsc.

1. Valetta – spacerem po mieście

Stolica Malty, nazywana jest najpiękniejszym bastionem Europy. Od strony morza otoczona murami obronnymi, z górującą nad miastem kopułą kościoła Franciszkanów robi wrażenie miasta niedostępnego i niegościnnego. Odkryje przed wami wszystkie swe uroki, gdy już znajdziecie się na urokliwych wąskich uliczkach miasta.

Valetta widziana od strony morza

Valetta widziana od strony morza

Valetta - widok na port

Ulice Valetty

Ulice Valetty

Główna ulica Valetty

Główna ulica Valetty

Obrazki z Valetty

Obrazki z Valetty

Zajrzyjcie do Pałacu Prezydenckiego, najstarszego w Europie czynnego teatru – Manoel, pospacerujcie po murach obronnych, wjedźcie windą do ogrodów Barracca. Moje odkrycie to Lascaris War Rooms – miejsce o niezwykłej wibracji, będące sercem wielu operacji podczas II Wojny Światowej, więcej: http://www.lascariswarrooms.com

Najstarszy działający teatr Europy - Manoel

Najstarszy działający teatr Europy – Manoel

Ogrody prezydenckie w Valetta

Ogrody prezydenckie w Valetta

2. Casa Roca Piccola, Valetta

Perełka, której nie wolno Wam przegapić. Mój absolutny numer jeden, miejsce, które zwiedzanie sprawiło mi ogromną przyjemność. Casa Roca to prywatny pałac rodziny De Piro, zamieszkiwany przez nią od 9 pokoleń. Jeśli będziecie mieli szczęście po domu oprowadzi Was żona markiza De Piro – Pani Frances. Casa Roca jest unikatowym przedsięwzięciem – dom jest zamieszkały, toczy się w nim normalne codzienne życie. Jednocześnie część pomieszczeń została udostępniona dla zwiedzających. Ciekawostka są schrony znajdujące się pod pałacem, do których schodzi się kamiennymi schodami z maleńkiego ogódka. Na mini dziedzińcu powita Was Koko – gadająca papuga :) Więcej o Casa Roca tutaj.

Casa Roca Piccola

Casa Roca Piccola

3. Katedra Św. Jana, Valetta

Z zewnątrz ascetyczna, zapiera dech w piersiach przepychem wnętrza. Miejsce fascynujące i zaskakujące – dla mnie mocno odbiegające od tradycyjnego rozumienia wnętrz sakralnych – ilość kolorów, ornamentów, detali, mozaik, fresków, rzeźb… może wywołać zawroty głowy. Zresztą, zobaczcie sami.

St-Johns-Valletta

zródło zdjęcia: www.themaltaexperience.net

Wnętrze katedry Św. Jana w Valetta

Wnętrze katedry Św. Jana w Valetta

Valletta-Cathedral-2

żródło zdjęcia: www.postcardsforjules.com

4. Mdina

Mdina to dawna stolica Malty. Majestatyczna, piękna, z wąskimi kamiennymi uliczkami sama w sobie stanowi atrakcję. Mdina nazywana jest Silent City, a to ze względu na mocno ograniczony ruch samochodowy w mieście – i bez tego uliczki są tak wąskie, że trudno się tutaj poruszać inaczej niż pieszo, czy rowerem. Powita Was już z daleka okazałymi budowlami i murem obronnym. Spacer po uliczkach starego miasta to niezapomniane wrażenie.

Mdina - "Ciche miasto"

Mdina – „Ciche miasto”

5. MARSAXLOKK

Wioska rybacka na wschodnim wybrzeżu Malty i jednocześnie jej drugi co do wielkości port. W każdą niedzielę w Marsaxlokk odbywa się targ rybny, ale i w każdy inny dzień warto tu zajrzeć by podziwiać kolorowe rybackie łodzie, kupić koronkowy obrus na targu i zjeść świeżą rybę w jednej z okolicznych knajpek.

Rybacka wioska Marsaxloks

Rybacka wioska Marsaxloks

Kolorowe łodzie w Marsaxloks

Kolorowe łodzie w Marsaxloks

6. BLUE LAGOON na COMMINO

Skały, uboga roślinność, wyjątkowy kolor laguny otoczonej z 3 stron wysepkami, biegające wokół jaszczurki i… nieprzebrane tłumy turystów 😉

Rajska zatoka Blue Lagoon

Rajska zatoka Blue Lagoon

Na Comino można dostać się małymi łódkami lub stateczkami pasażerskimi

Na Comino można dostać się małymi łódkami lub stateczkami pasażerskimi

Gęstość zaludnienia na m2 może zaskoczyć nawet najwytrawniejszych plażowiczów znad Bałtyku ;)

Gęstość zaludnienia na m2 może zaskoczyć nawet najwytrawniejszych plażowiczów znad Bałtyku 😉

7. POPPYE VILLAGE

Miejsce tyleż urocze co kiczowate, ale ze względu na swoją wyjątkowość – warte odwiedzenia. Najlepiej zajrzeć tu w weekend – w ramach biletu czekają na Was dodatkowe atrakcje – przejażdżka szybką łodzią, szklanka wina czy pokazy aktorskie. Wioska została wybudowana na potrzeby filmu o Marynarzu Poppye (Robin Willimas). Po zakończeniu zdjęć nie zburzono jej, a została turystyczną atrakcją Malty. Macie szansę zajrzeć do szynku, sklepu, karczmy, czy gabinetu dentysty… brrrr!

Widok na wioskę z klifu

Widok na wioskę z klifu

 

A jakie są Wasze ulubione miejsca na Malcie?

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

image_print