mezighorie

Mezighorie, czyli z wizytą u Janukowycza

Zastanawialiście się kiedyś gdzie jest granica chciwości i korupcji? Jak wiele dóbr (i przede wszystkim po co???) jest w stanie zgromadzić jeden człowiek? Zapraszam Was na wycieczkę po królestwie przepychu i kiczu:

Mezighorie, czyli z wizytą u Janukowycza

Honka

Rezydencja „Межигорье” to rządowy kompleks, który okrył się wątpliwą sławą  podczas prezydentury Wiktora Janukowycza. Dziś jest symbolem korupcji na Ukrainie. Rezydencja powstała w 1935 roku na miejscu XII-sto wiecznego monastyru.  W czasach sowieckich klasztor został zburzony a na jego miejscu wybudowano kompleks wypoczynkowy należący do partii.

Ogrody Mezighoria

W 2002 roku Mezighorie bylo rezydencją W. Janukowycza, ówczesnego premiera Ukrainy. Gdy ten został prezydentem, przed podstawione osoby sprywatyzował teren 137 hektarów, na którym stworzył swoje „królestwo”. W skład kompleksu wchodzą: drewniana willa Honka (620m2), stary dom Janukowycza, domek gościnny, tzw. Dom Putina, pływająca przystań „Galeon”, kompleks sportowy, centrum spa, klub golfowy, jacht-klub, garaż na 70 aut i kolekcja samochodów, zoo, centrum kynologiczne, ogromny park ze sztucznymi jeziorami, sady, szklarnie, lądowiska dla helikopterów, kort tenisowy, ring bokserski, prywatna cerkiew, własna piekarnia, masarnia, cukiernia, podziemne przejścia… Od lutego 2014 r. rezydencja dostępna jest dla zwiedzających, jako Muzeum Korupcji.

Główne wejście do willi

Główne wejście do willi Honka

Nim ruszycie w drogę – warto wybrać się na wirtualna wycieczkę – zaprasza na nią strona Open Ukraine

PI3v3iFzxW

Aby zwiedzić cały park, potrzeba około 6 godzin. Kolejne 2 to wycieczka po samym domu Janukowycza. Cała rezydencja otoczona jest murem o wysokości 5m.

Honka – bo tak nazywa się przepiękna drewniana willa, będzie główną bohaterką tego wpisu. W lutym 2014 roku Janukowycz opuścił swoje królestwo, wcześniej wywożąc z niego kilka tirów najkosztowniejszych przedmiotów.

Honka drewniana willa zbudowana przez fińską firme o tej samej nazwie.

Honka drewniana willa zbudowana przez fińską firmę o tej samej nazwie.

Utrzymaniem domu i terenu zajmuje się 210 osób. Wiele z nich, to dawni pracownicy Janukowycza. Dziś ich pensje wypłacane są przez fundację, która sprawuje tymczasowy nadzór nad terenem. Z pieniędzy za bilety utrzymywani są pracownicy, karmione zwierzęta (gospodarskie i mini zoo), kupowane jest drewno do ogrzania budynku.

Utrzymanie ogrodu w takim stanie wymaga naprawdę ogromnego nakładu pracy...

Utrzymanie ogrodu w takim stanie wymaga naprawdę ogromnego nakładu pracy…

Wnętrza rezydencji są imponujące. 4-poziomowa Honka skrywa sypialnie wielkości boisk do koszykówki, ogromny hol, jadalnie na kilkanaście osób, własną salę kinową, pokoje klubowa, oranżerie.

holHol główny ze schodami z niezwykle rzadkiego błękitnego marmuru.

W całym, ogromnym domu są tylko 2 sypialnie – jedna przeznaczona dla Janukowycza, druga dla jego żony.

Dom pełen jest oranżerii – dużo tu zieleni i klatek z ptakami.

Wnętrza godne króla. Przepych i bogactwo od którego kręci się w głowie,  i o którym wręcz niewypada pisać w przypadku prezydenta jednego z najbiedniejszych krajów Europy…

Gabinet Janukowycza

Gabinet Janukowycza

Poza centrum sportu i domem, podczas tej wycieczki udało mi się jeszcze obejrzeć Zoo.

dav

Pawie, indyki, perliczki, strusie, kury, kaczki…

Mezighorski zwierzyniec

Mezighorski zwierzyniec

Informacje praktyczne

Kompleks znajduje się 24 km. od centrum Kijowa i goszcząc w stolicy warto poświecić jeden dzień na jego zwiedzanie.

  • Dostać się tu można metrem – stacja „Gerojew Dniepra”, a następnie autobusem 792 do wsi Nowe Pietrowce, lub marszrutką 902 i 394, koszt ok 7-40 hrywien czyli 1.20-6 zł). Dla znających rosyjski – dokładny opis.
  • Najwygodniej jednak taksówką – jeśli zamówicie transport za pomocą znanej aplikacji mobilnej, to z centrum Kijowa dostaniecie się do Mezighoria za ok 200-300 hrywien (30-45 zł).
  • bilet uprawniający do wejścia na teren – 50 hrywien (7,50 PLN)
  • wycieczka z przewodnikiem po centrum sportu i domu – 200 hrywien (ok. 30 PLN)
  • wejście do łaźni – 10 hrywien (1,50 PLN), garaż – 30 hrywien (4,50 PLN)
  • przy wejściu głównym można wynająć rower – 50 hrywien/godzina, kaucja – 100 hrywien.
  • godziny pracy: pn-pt 9-19, sob-niedz. 9-22

Co mi się podobało?

Świetnie zachowana infrastruktura, mimo, iż formalnie nie ma gospodarza, Mezighorie jest doskonale zarządzane

Co mi się nie podobało?

Brak informacji, np. o wycieczkach z przewodnikiem. Wszystko, jak to zazwyczaj  bywa po tamtej stronie granicy, trzeba „wychodzić”

Ocena widziałam.pl: 9/10

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

image_print