Off Piotrkowska

OFF Piotrkowska w Łodzi

Wycieczek po moim mieście ciąg dalszy :) Dziś coś dla ciała i dla ducha. Trochę kulinarnie, trochę artystycznie, trochę historycznie (a jakże!), czyli

OFF Piotrkowska w Łodzi

Lubicie surowość starych pofabrycznych hal? Lekko „nieuczesane” wnętrza i hipsterskie klimaty? Pokochacie OFF!

Letni ogródek na OFFie z fabryką w tle.

Letni ogródek na OFFie z fabryką w tle.

Historia tego miejsca sięga 1889 roku, kiedy to łódzki fabrykant Franciszek Ramisch buduje tkalnię wyrobów bawełnianych. Początkowo w ręcznej przędzalni zatrudnia 8 pracowników, by w 1905 roku dojść do 452 osób. Na przestrzeni pomiędzy ulicą Piotrkowską i Mikołajewską (dzisiejszą ul. Sienkiewicza) powstają tkalnie, przędzalnie, składy, biura, jednym słowem kolejne tekstylne imperium Łodzi. W 1924 roku Fabryka Wyrobów Bawełnianych Spółka Akcyjna Franciszek Ramisch w Łodzi zatrudnia około 1000 osób.

_mg_9869

Po upaństwowieniu w dawnych zabudowaniach fabryki Ramischa mieszczą się Zakłady Przemysłu Bawełnianego im. Gen. Waltera. Reforma ustrojowa 1989 roku zamienia teren fabryczny w pofabryczny, a majątek ulega stopniowemu niszczeniu i dewastacji.

Podejmowano próby zagospodarowania wnętrz, które przecież znajdują się w samym centrum miasta, przy głównej ulicy Łodzi. Między innymi od 1994 roku w pofabrycznych budynkach przez 2 lata funkcjonował uznawana do dziś za kultową dyskoteka New Alcatraz. To właśnie tu przez wiele lat funkcjonowało Łódzkie China Town – czyli chińskie budki, wszechobecny smród i szczury, o wielkości których krążyły legendy.

Dziś OFF to przestrzeń, gdzie mieszczą się bary, puby, restauracje, sklepy, studio kulinarne i przemysły kreatywne (pracownie projektowe, architektoniczne, ceramiczne, artystyczne).

img_9823

O OFF-ie napisano wiele, pozytywnie i niekoniecznie. Jedno jest pewne – to miejsce jest wyjątkowe i cudownie naturalne. Miejsce „po przejściach”. Więc z duszą. To, co widzimy dziś, to kształt i układ budynków niezmieniony od lat 30-tych ubiegłego wieku. Jeśli chcecie poczuć ducha fabrykanckiej Łodzi XIX wieku – przybywajcie! Inwestorzy nie ulegli pokusie otynkowania ścian fabryki, ułożenia równej nawierzchni z kostki i położenia rolowanych trawników. Najczęściej używanym przymiotnikiem na opisanie OFF-a jest słowo „autentyczność”. I to chyba rzeczywiście słowo-klucz.

_mg_9881

Artystyczno-kulinarny mix OFFa tworzy bardzo ciekawą całość. Trochę dzieło przypadku (gdyby nie kryzys w 2008 roku na miejscu OFF powstałby kolejny hotel, centrum handlowe i wielopoziomowe parkingi), trochę wynik spontanicznych akcji młodych ludzi, którzy na OFFie po prostu zaczęli się spotykać. Przykład modelowej (nieinwazyjnej) rewitalizacji, na którym skorzystali wszyscy – młodzi, kreatywni przedsiębiorcy, mieszkańcy, no i miasto, do którego chętniej zaglądają turyści.

Widok na ul. Piotrkowską

Widok na ul. Piotrkowską

W 2014 r. w konkursie organizowanym przez National Geographic Polska na siedem cudów Polski, Off Piotrkowska została wybrana jednym z nich.

Klub-kawiarnia SPALENI SŁOŃCEM

Klub-kawiarnia SPALENI SŁOŃCEM

Imponujących rozmiarów stół w DRUKARNI

Imponujących rozmiarów stół w DRUKARNI

OFF to wyjątkowe pod względem klimatu miejsce, z naprawdę fajnymi restauracjami, barami, sklepami. Kryptoreklamy nie będzie, zostawiam Was ze zdjęciami._mg_9861   _mg_9870 _mg_9877   _mg_9829 _mg_9833 _mg_9834 _mg_9836

Sklep PAN TU NIE STAŁ wprowadzi Cię w klimat PRL-u
Sklep PAN TU NIE STAŁ wprowadzi Cię w klimat PRL-u_mg_9840_mg_9845

 

_mg_9876  img_9817   _mg_9851 _mg_9854 _mg_9855 _mg_9856 _mg_9857 _mg_9858

A takie murale czekają na Was przy wyjściu z OFFa.

_mg_9884 _mg_9886 _mg_9887

 

image_print