Klasztor w Pożajściu

Okolice Kowna – Klasztor w Pożajściu

Niecałe 20 km od centrum Kowna, pośród lasów, na malowniczym cyplu Jeziora Kowieńskiego rozsiadł się wygodnie, dumny i piękny klasztor Kamedułów. Największy zespół klasztorny na Litwie. Wybudowany w stylu włoskiego baroku. Zapraszam Was na wycieczkę do miejsca, w którym czas płynie wolniej. Odwiedzimy dziś

Okolice Kowna – Klasztor w Pożajściu

klasztor w Pożajściu

Widok na klasztor od strony północnej

Historia tego miejsca sięga 1660 roku, kiedy to Wielki Kanclerz Litewski – Krzysztof Zygmunt Pac, podjął decyzje o ufundowaniu świątyni dla zakonu Kamedułów. Jeden z najpotężniejszych i najzamożniejszych w historii Litwy rodów nie szczędził pieniędzy i wysiłków na budowę klasztoru, który miał być pomnikiem potęgi rodu, ale i jego mauzoleum.

pozajslu monastyr

Dziś miejsce to jest obowiązkowym punktem wycieczek na Litwę. A położenie klasztoru – na wzniesieniu, nad brzegiem utworzonego sztucznie zalewu na Niemnie, nazywanego Jeziorem Kowieńskim – czyni pobyt tutaj jeszcze ciekawszym.

Klasztor został wybudowany na osi wschód-zachód która stanowią brama główna (1) i dzwonnica (7), z zachowaniem symetrii po obu jej stronach.

plan-pozajscie

Źródło mapy: http://www.piligrimukelias.lt

  1. Brama główna
  2. Foresteria – dom pielgrzyma
  3. Kościół
  4. Domy klasztorne
  5. Dziedziniec południowy
  6. Eremy
  7. Dzwonnica
  8. Oficyny
  9. Zabudowania gospodarcze (stajnia, wozownia)

Do klasztoru prowadzi brama główna (1), nad nią łaciński napis, zakazujący wstępu do kościoła kobietom.

Wielka brama klasztorna

Wielka brama klasztorna

Urokliwą okoloną lipami alejką docieramy do foresterii (2) – dawnego domu pielgrzyma. Przez stulecia gościł pielgrzymów, pełnił funkcję szpitala wojskowego podczas I wojny światowej, funkcjonował tu pensjonat dla dziewcząt, w latach 50 XX-tego wieku znajdował się tu szpital psychiatryczny.

klasztor kamedułów

Lipowa aleja z bramy głównej

Dziś powrócił do swej pierwotnej funkcji – mieści się tu dom gościnny Monte Pacis (łac. góra pokoju). Ceny umiarkowane, pięknie odrestaurowane wnętrza, podobno smaczna kuchnia i zgodnie z nazwą – wszechogarniający spokój bijący od tego miejsca.

Monte Pacis

Widok na dom gościny Monte Pacis od strony podwórza kościelnego

klasztor kamedułów w pożajściu

Wejście do domu gościnnego

Z okrągłego placu przed hotelem udajemy się na lewo. Drewniane wrota i furta (9) będą zapewne zamknięte – ale nie zniechęcajcie się – należy zadzwonić domofonem. Po wejściu udajcie się do północnej oficyny, gdzie znajduje się kasa. Przy zakupie biletów poproście o mapę zespołu klasztornego po polsku.

Po waszej lewej stronie będą stajnie i wozownia, oraz inne zabudowania gospodarcze. Po prawej – wejście na plac kościelny.

Pažaislio vienuolynas

Wejście na plac kościelny

Najpiękniejszym i najcenniejszym budynkiem zespołu klasztornego jest oczywiście kościół pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny (3). Bryła klasztoru robi wrażenie – surowość murów kontrastuje z finezją detali. A smukła wieża kościoła góruje ponad drzewami, będąc jednym z najbardziej rozpoznawalnych widoków na Litwie.

klasztor kamedułów na Litwie

Na dziedziniec prowadzi kuta żelazna brama

Żelazna furtka wchodzimy na dziedziniec kościoła. Po obu jego stronach znajdują się bliźniacze podwórza (4), otoczone krużgankami w stylu włoskim.

Okalające dziedziniec budynki to dawne zabudowania klasztorne. Część północna mieściła niegdyś cele dla mnichów, aptekę, szpital, refektarz (jadalnię),

img_0758

Strona południowa zamknięta jest dla zwiedzających. Otwierana przy rzadkich okazjach furta klasztorna prowadzi do prywatnych pomieszczeń sióstr i centrum rekolekcyjnego.

img_0778Przez zamknięta furtę klasztorną można dojrzeć eremy (6). Z wybudowanych 13 domków, do dziś pozostały tylko 3. Zamieszkują je siostry Kazimierzanki.

img_0760 Do kościoła (3) prowadzą drewniane drzwi. I znów zaskoczenia – surowe proste ściany i barokowe sufity tworzą niezwykłą całość.

img_0768

Zaraz po wejściu wzrok przyciągają schody prowadzące do podziemia. To wejście do krypty kamedułów – zmarłych kładziono na drewnianych deskach i zamurowywano.

img_0763

img_0762

Wnętrze kościoła trzeba kontemplować niespiesznie, w ciszy i samotności, o ile to możliwe. Nad ołtarzem znajduje się obraz Matki Pięknej Miłości, nazywany też obrazem Madonny wśród kwiatów.

img_0773

img_0769Wnętrze kościoła wykonane z czerwonego, czarnego i białego marmuru poruszy chyba każdego… Całości dopełniają pastelowe freski przedstawiające sceny  biblijne.

img_0770 img_0771   img_0774 img_0776 img_0777

dav

dav

dav

img_0786dav

Po zwiedzeniu kościoła zajrzyjcie jeszcze koniecznie do muzeum znajdującego się w oficynie południowej. Poza stałą ekspozycją dotyczącą założycielki zgromadzenia siostry Marii Kaupatė (1880–1940) i sióstr Kazimierzanek, znajdziecie tu sporo informacji o samym zespole klasztornym i Kamedułach.

klasztor kamedułów

Widok na klasztor od strony poludniowo-zachodniej

Jeśli z klasztoru asfaltową droga przez las przespacerujecie się w kierunku północnym, znajdziecie po prawej stronie cmentarz sióstr Kazimierzanek.

img_0834

Miejsce, które koniecznie trzeba odwiedzić, gdy znajdziecie się w okolicach Kowna. Niezwykła historia klasztoru w Pożajściu, który przez wieki swego istnienia przechodził z rak do rąk, stanowią o jego wyjątkowym charakterze. Swe ślady pozostawili tu Kameduli, mnisi prawosławni, świeccy, w posiadaniu których klasztor znajdował się za panowania władzy radzieckiej, siostry konwentu św. Kazimierza…

Zespół klasztorny czynny jest dla zwiedzających od poniedziałku do piątku w godzinach 10-13 i 14-17,30. Bilet wstępu kosztuje 4 EUR*.

* dane z maja 2017 r.

image_print