goszcz-9257

Pałac von Reichenbach w Goszczu

Nie prowadzą do niego drogowskazy, nie ma tabliczek informacyjnych. A mimo to określany jest mianem najpiękniejszych barokowych ruin Dolnego Śląska.

Pałac von Reichenbach w Goszczu

Pałac von Reichenbach w Goszczu

Wzniesiony w 1755 roku olśniewał przepychem rokokowych wnętrz i fasady. Przetrwał do 1947 roku. Podobno spłonął w noc bożego narodzenia od choinki… Taka wersje usłyszeliśmy od jednego z mieszkańców pałacowych zabudowań. Jak było naprawdę? Przypuszcza się, że nienaruszony w czasie ostatniej wojny, spłonął wskutek podpalenia przez zacierających ślady szabrowników. Pałacowe wnętrza i okoliczne ziemie kryły zapewne sporo skarbów po znamienitym rodzie von Reichenbach.

goszcz-9225

Rodzina Reichenbachów zarządzała swoim majątkiem bardzo sprawnie. W pałacu kwitło życie towarzyskie i kulturalne. Grafowie Reichenbach dbali o rozwój posiadłości. Cchłopi pracowali na polach i w pałacowych ogrodach, kobiety służyły w pałacu i pracowały w folwarku.

Pałac cudem przetrwał wojenną zawieruchę. Najgorszy dla niego czas nastał już po niej… Pałac szabrowano i bezlitośnie dewastowano. W nieludzki sposób zbezczeszczono i splądrowano nawet rodzinny grobowiec Reichenbachów. Ten sam los spotkał pozostałe mogiły na cmenatarzu ewangelickim w Goszczu. Cmentarne hieny szukały skarbów w grobach rodzinnych. Zmarli należeli przecież do możnego rodu.

goszcz-9226

Historia pałacu w Goszczu tyleż smutna co piękna. Czy jest jeszcze ratunek dla zabytkowych murów?

goszcz-9230 goszcz-9234

goszcz-9250   goszcz-9262 goszcz-9267goszcz-9225-2

goszcz-9273goszcz-9278 W 2016 roku rozpoczął się remont ewangelickiego kościoła połozonego tuz obok pałacu. Dziś, bez zgody konserwatora zabytków wejście do świątynie nie jest możliwe. To dobrze, niech pięknieje i świadczy o pięknej przeszłości Goszcza… goszcz-9269 goszcz-9272  goszcz-9282

Pałac von Reichenbach

Dojazd jest bardzo łatwy i intuicyjny – ruiny pałacu i kościoła znajdują się tuż przy drodze. Zaparkować można bezpośrednio pod pałacem.

Wejście bezpłatne, obejrzeć można ruiny pałacu, częściowo odremotowane zabudowania przypałacowe, odrestaurowywany kościół ewangelicki, oraz opuszczony cmentarz z mauzoleum Reichenbachów.

image_print