Ruiny Zamku w Świnach

Ruiny Zamku w Świnach

Między Wrocławiem a Jelenią Górą, nieopodal Bolkowa, leży zamek w Świnach. Położone na wzgórzu malownicze ruiny łatwo przegapić. Zjedźcie z głównej trasy i zajrzyjcie tu w słoneczny dzień.

Ruiny Zamku w Świnach

Żamek Świny

Podjechać można pod sama bramę zamku i zaparkować na polanie obok przyzamkowego kościoła. Przed wejściem spotkamy klucznika – pana Bogdana. Zwiedzać można od kwietnia do października, w godzinach 12-18. W pozostałych miesiącach można zamek obejrzeć z zewnątrz lub umówić się telefonicznie. Tabliczka z namiarami wisi przy wejściu do zamku – 601 429 666. Bilet kosztuje 5 zł. Z ruin rozciąga się piękny widok na Bolków i Pogórze Kaczawskie. Wokół zamku znajduje się park o powierzchni 2 ha, całość można obejść dookoła ścieżką wzdłuż murów.

swiny-9530-2

Świny to jeden z najstarszych zamków piastowskich i najstarszy zamek w Polsce znajdujący się w rękach prywatnych. Mieszkał w nim ród Świnków – znany z odwagi, długowieczności i zamiłowania do wina. Alkoholowe ekscesy rodu szybko stały się słynne w całej okolicy. To właśnie stąd pochodzi powiedzenie „Pijany jak Świnka” dziś brzmiące nieco inaczej – pijany jak świnia.

swiny-9538

Podobno podziemne przejście łączy ruiny w Świnach ze znajdującym się kilka kilometrów dalej zamkiem w Bolkowie.

O historii zamku i rodzie von Schweinichen przeczytacie tutaj. A ja zapraszam Was na fotospacer po słynącym niegdyś z tego, iż wino lało się tu strumieniami, zamku w Świniogrodzie.

 swiny-9525 swiny-9535   swiny-9542 swiny-9545 swiny-9547

Zamek Świny
  • 59-420 Świny
  • +48 601 429 666 (Pan Bogdan)
  • kwiecień – październik 12:00 – 18:00, w innych godzinach po umówieniu telefonicznym
  • listopad – marzec po wcześniejszym kontakcie tel.
  • koszt biletu -5 pln

image_print