toruń nocą

Toruń, czyli piernik i Kopernik

Kochani, mam dziś dla Was gotowy scenariusz na jednodniową wycieczkę po urokliwym Toruniu. Jak każdy rodzic, wiem jak trudno jest dostosować plan wycieczki do potrzeb i tych młodszych i tych trochę starszych. Propozycja w sam raz dla rodziny, czyli dla każdego coś miłego. Zatem, zapraszam Was w podróż do cudownego grodu Kopernika i piernika :)

Toruń, czyli piernik i Kopernik

Wycieczkę zaczynamy rano, tak, by bez problemu zaparkować w miarę blisko starego miasta. Proponuję znaleźć parking w tzw. żółtej strefie parkowania, która jest nieco tańsza od strefy czerwonej, choć i tak całodzienne parkowanie to spory koszt. Link do mapy stref parkowania tutaj.

Detale w Toruniu

Na początek, dopóki słońce jeszcze nie grzeje zbyt mocno krótki spacer uliczkami starego miasta. Podziwiamy bajkowe kamienice, wiele z nich ma swoją historię… Więcej na temat toruńskich kamienic znajdziecie tutaj.

Żeby nie było nudno, wszyscy wypatrujemy kolorowych ceramicznych figurek, które w Toruniu pojawić się mogą dosłownie wszędzie – na dachach, parapetach, w wykuszach okien.

figurki w Toruniu

Ustalamy, że każda znaleziona figurka to kulka lodów 😉 Uff… na szczęście jako pierwsza wypatrzyłam większość z nich. Zajrzyjcie na dziedziniec Ratusza Miejskiego i na ulicę Szczytną.

Po krótkim spacerze biegniemy na Wieżę Ratuszową (bilety do kupienia w kasie tuż obok pomnika Kopernika, dorośli 11 zł, dzieci 7 zł). Wejście nie jest bardzo uciążliwe, ale trzeba być ostrożnym, szczególnie przy schodzeniu po drewnianych mocno wyślizganych schodach. I małe ostrzeżenie – dzieci mogą się wystraszyć, gdy nagle włączy się mechanizm uruchamiający dzwony. Widok z góry wynagradza wszystko…

Widok na Stare Miasto w Toruniu z Wieży Ratuszowej

Widok na Stare Miasto w Toruniu z Wieży Ratuszowej

Było coś dla ducha, więc teraz coś dla ciała – idziemy do Żywego Muzeum Piernika. Wizytę w muzeum najlepiej zarezerwować wcześniej, szczególnie w sezonie wakacyjnym. Muzeum cieszy się ogromnym zainteresowaniem, co nie dziwi – piernikowe warsztaty to przygoda dla dzieciaków i duża przyjemność dla dorosłych!

żywe muzeum piernika toruń

Z muzeum mamy kilka kroków do Katedry Świętych Janów. Dla wciąż spragnionych wrażeń – tu także można wejść na wieżę. Niektórzy twierdzą, że widok z niej jest jeszcze piękniejszy niż z Wieży Ratuszowej.

Z katedry spacerem przez Rynek Staromiejski udajemy się do Planetarium na jedną z kilku multimedialnych prezentacji. Polecam bilet rodzinny (9 zł/osoba) i koniecznie wcześniejszą rezerwację na stronie planetarium. Uwaga! Fotele w planetarium są nadzwyczaj wygodne i zachęcają do drzemki :)

Po drodze do Planetarium wstępujemy do Manufaktury Cukierków przy Szerokiej 33 by nacieszyć oczy kolorami!

Czas na obiad! Spacerując wcześniej uliczkami Torunia znaleźliśmy prawdziwy bar mleczny! Lubicie? Bar Pod Arkadami znajduje się na rogu ul. Św. Ducha i Różanej. Kluski leniwe, pomidorowa, żurek, mizeria, pierogi, kompot, maślanka…  a wszystko w cenach jakich dawno nie widzieliśmy! Tanio, tłoczno i smacznie.

a

Szukania figurek ciąg dalszy no i oczywiście obiecane lody. Znajdźcie uliczkę Podmurną, tam czekają na Was kolejne figurki i najlepsze lody Beza Krówka.

Stare Miasto opuszczamy udając się pod pod Krzywą Wieżę i sprawdzamy, czy nasze sumienia są czyste – podobno ten, komu uda się przez kilka sekund utrzymać dotykając całym ciałem pochylonej ściany wieży nie ma sobie nic do zarzucenia. Hmm…

krzywa wieża w Toruniu

I na koniec wisienka na torcie – nocna panorama Torunia. Najpiękniejszy widok na miasto rozpościera się z Kępy Bazarowej. Dostaniecie się tam samochodem kierując się na ul. Majdany lub spacerem przez most Piłsudskiego. Na kępę Bazarową latem kursuje także mały stateczek KATARZYNKA. Taki rejs to dodatkowa atrakcja dla dzieci, jednak wówczas nie ma szansy na nocne zdjęcia – rejsy kończą się o 18.

panorama Torunia nocna panorama torunia

Co mi się podobało?

Wszystko – atmosfera miasta, to, że komercja nie wzięła góry nad estetyką, cudownie zachowane zabytki.

Co mi się nie podobało?

Mimo szczerych chęci, nie znalazłam minusów :)

Ocena widziałam.pl: 9/10
image_print