zamek troki

Troki – malownicza symbioza historii i nowoczesności

Litewskie Troki to jedno z ciekawszych miejsc, jakie udało mi się zobaczyć. Wieś położona ok. 30 km od Wilna kryje gotycki zamek na wyspie, drewniane karaimskie domy, mnóstwo restauracji z pyszną lokalną kuchnią i piękne krajobrazy.

Troki – malownicza symbioza historii i nowoczesności

Troki - malownicza symbioza historii i nowoczesności

Troki – malownicza symbioza historii i nowoczesności

Pomimo, iż znalazłam się w Trokach przy dość niesprzyjającą pogodzie, miejsce wydało mi się absolutnie magiczne: zamek z czerwonej cegły położony na wyspie, pośrodku jeziora, do którego prowadzi drewniany most.
Most prowadzący do zamku

Most prowadzący do zamku

img_0556Gotycka twierdza została wzniesiona w XIV w. przez wielkiego księcia litewskiego Kiejstuta. Dzisiejszy zamek jest w znacznym stopniu XX-wieczną rekonstrukcją. Wnętrza zamkowe jak i budynki dawnej części gospodarczej są otwarte dla turystów.

Dziedziniec zamkowy

Dziedziniec zamkowy

img_0516

Zaskakująco bogate są zbiory prezentowane w muzealnych salach; biżuteria, ozdoby, broń, przedmioty użytkowe. Chyba jeszcze nigdzie nie widziałam tak ciekawych zbiorów rzeczy dość niecodziennych: fajek, binokli, wachlarzy, puzderek… Cuda zdobione kamieniami, kością słoniową, inkrustowane masą perłową, bursztynem…ach!

Troki to połączenie historii i nowoczesności. W doskonałej symbiozie trwają tu średniowieczna twierdza, drewniane karaimskie domy oraz nowoczesne hotele i restauracje.

img_0570Troki to także zachowana wspaniale wieś z historyczną drewnianą zabudową (domy karaimskie), domem modlitwy – kienesą, prawosławną cerkwią p.w. Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy.

img_0569Będąc w Trokach nie sposób nie spróbować lokalnej kuchni, a w szczególności kibinai. To rodzaj pierogów, podawanych na słodko i na słono w licznych miejscowych restauracjach.

dav

Jeden z litewskich przysmaków – smażony chleb z dodatkiem czosnku i sera

Parkować można przy głównych ulicach pamiętając o parkomatach. Zapraszają także gościnne podwórza gospodarzy proponujących konkurencyjne opłaty za nielimitowany czas postoju.

img_0494

Miejsce pełne turystów, niezależnie od pory roku. Zdecydowane MUST SEE na podróżniczej mapie Europy.

Po jeziorze Galwe można wybrać się na rejs statkiem

Po jeziorze Galwe można wybrać się na rejs statkiem

W ogóle zachęcam Was do odwiedzenie Litwy – blisko, doskonała kuchnia, dobre drogi, przyjaźni ludzie, rozsądne ceny, a do tego można znaleźć piękne miejsca :)

image_print