sztokholm

Weekend w Sztokholmie

Drugi największy w Europie Zamek Królewski, urokliwe stare miasto, Willa Śmiesznotka, wyjątkowe muzeum statku Vasa, największe w Skandynawii centrum handlowe, mnóstwo zieleni i wszechobecny zapach cynamonu… czy już nabraliście ochoty by odwiedzić Szwecję? To świetnie! Zapraszam Was na

Weekend w Sztokholmie

Sztokholm to miasto kanałów, zieleni i pięknych budowli

Sztokholm to miasto kanałów, zieleni i pięknych budowli

Do Sztokholmu docieramy jedną z tanich linii lotniczych. I tu uwaga praktyczna – lotnisko Sztokholm-Skavsta, wbrew nazwie, nie znajduje się w Sztokholmie, ale 90 km od miasta. Należy to wziąć pod uwagę planując wyjazdową logistykę. Z lotniska do stolicy dojedziecie autobusami Flygbussarna. Tutaj sprawdzicie ceny biletów i rozkład. Biletu nie kupicie u kierowcy – można je nabyć na stronie internetowej, w samoobsługowych automatach na stacji (tylko karta) i w kasie na lotnisku. Dojazd zajmuje ok. 90 min. Rozkład jazdy autobusów dopasowany jest do lotów – autobusy odjeżdżają ok. 30 minut po lądowaniu samolotu. Sama podróż jest bardzo przyjemna – to doskonały czas na drzemkę, zwłaszcza po wczesnoporannym locie. Jeśli wasz samolot przylatuje/odlatuje w wyjątkowo niekomfortowych godzinach, warto rozważyć nocleg w hotelu Connect zlokalizowanym tuż przy lotnisku. To dobre rozwiązanie, jeśli podróżujecie np. z małymi dziećmi.

Charakterystyczny dla Sztokholmu widok - w mieście są liczne mariny

Charakterystyczny dla Sztokholmu widok – w mieście są liczne mariny

Po Sztokholmie podróżujemy metrem. Czyste, punktualne, nieprzeludnione. Tutaj znajdziecie mapę połączeń, ceny biletów. A to artykuł, który bardzo dobrze opisuje zasady korzystania z komunikacji miejskiej w Sztokholmie. Ważne! Dzieci podróżują za damo w weekendy, tj. od godz. 12 w piątek do niedzieli wieczorem.

Budynek Muzeum Nordyckiego

Budynek Muzeum Nordyckiego

Hotele w stolicy Szwecji do tanich nie należą, wiec po raz kolejny postanowiliśmy skorzystać z airbnb i wynajęliśmy mieszkanie w starej robotniczej dzielnicy Soderman. Tu mała reklama gospodarza, bo zdecydowanie na to zasługuje – poza czystym, gustownie urządzonym apartamentem, ciepłym powitaniem i świeżymi kwiatami w wazonie, czekała na nas kawa i pyszne rogaliki. Z dużą przyjemnością polecam Wam apartament Stefana. Wybierając mieszkanie zwróćcie uwagę, czy jest dobrze skomunikowane – najlepiej jeśli będzie się znajdowało kilka minut od stacji metra. Nasze miało jeszcze jedną zaletę – w jego sąsiedztwie znajdował się Lidl, co przy szwedzkich cenach okazało się być dużym plusem 😉

Rynek Główny

Rynek Główny

Pierwszy dzień postanawiamy wykorzystać na zapoznanie się z okolicą, spacer po starym mieście i oglądanie wieczornej panoramy Sztokholmu.

Gamla Stan, czyli najstarsza część miasta znajduje się na maleńkiej wysepce. Pełno tu kolorowych kamienic, urokliwych restauracji no i oczywiście turystów. Pierwszym miejscem na na które natrafiamy jest Storkyrkan – 700-letnia świątynia o ogromnym znaczeniu religijnym i narodowym dla Szwedów. Podziwiamy mahoniowy ołtarz, ogromne malowidło Sąd Ostateczny oraz barokową ambonę.

Storkyrkan

Storkyrkan

Ze świątyni wychodzimy prosto na Rynek Główny – Stortorget, przy którym znajduje się dawny gmach giełdy – dziś siedziba Szweckiej Akademii i Fundacji Nobla.

Szwedzka Akademia

Szwedzka Akademia

Spacerujemy wąskimi uliczkami, bez obawy, że się zgubimy. Sztokholmskie stare miasto jest niewielki, a do tego jeszcze mamy wrażenie, że wszystkie uliczki prowadzą do zamku królewskiego.

Uliczki starego miasta w Sztokholmie

Uliczki starego miasta w Sztokholmie

Sztokholm pełen jest zieleni, a bukiety kwiatów, nierzadko bardzo oryginalnych, spójrzcie chociażby na makówki poniżej, można kupić w bardzo wielu miejscach.

Restauracja w Gamla Stan

Restauracja w Gamla Stan

Jesienne klimaty na straganach

Jesienne klimaty na straganach

Niedaleko naszego mieszkania znajduje się punkt widokowy, z którego podziwiamy nocną panoramę Sztokholmu. Winda Katarina (Katarinahissen) znajduje się na styku dzielnic Sodermann i Gamla Stan.  Wejście jest bezpłatne, zjazd/wjazd windą kosztuje 10 Kr.

Nocna panorama Sztokholmu

Nocna panorama Sztokholmu

Dzień drugi przeznaczamy na Pałac Królewski i odwiedziny w największym w Skandynawii centrum handlowym – Mall of Scandinavia.

_mg_7216

Zamek królewski w Sztokholmie jest drugim co do wielkości zamkiem Europy, zaraz po Luwrze. Rodzina  królewska nie mieszka tu na stałe – ponad 20 lat temu Król Filip z małżonką zdecydowali, że wraz z dziećmi przeniosą się do pałacu pod Sztokholmem, udostępniając tym samym apartamenty królewskie do zwiedzania. Choć może sie zdarzyć – np. podczas ważnych świąt państwowych, oficjalnych wizyt głów państw, że apartamenty będą częściowo lub całkowicie wyłączone ze zwiedzania. Poza częścią reprezentacyjno-mieszkalną możecie zwiedzić skarbiec i muzeum Trzy Korony. Bilet do wszystkich 3 miejsc jest jeden, kosztuje 130 koron i ważny jest przez 7 dni. Polecamy zwiedzanie apartamentów z przewodnikiem (dodatkowe 20 koron) – angielskojęzyczne wycieczki odbywają sie 2 razy dziennie o godz. 10.30 i 14.30

Historia zamku, szwedzkich władców, obecnej rodziny królewskiej, przeznaczenie pokoi – wszystko to nabiera zupełnie innego smaku dopiero, gdy zostanie złożone w zgrabną całość przez przewodnika pasjonata :)  Więcej o cenach, godzinach otwarcia i pałacu – tutaj.

Planując zwiedzanie rezydencji warto uwzględnić uroczystą zmianę warty przed pałacem prezydenckim. W soboty odbywa się ona o godzinie 12.15 i trwa 30 minut.

Królewska orkiestra podczas uroczystej zmiany warty

Królewska orkiestra podczas uroczystej zmiany warty

Po tak wielu doznaniach estetycznych i ciekawej lekcji historii postanawiamy znaleźć także coś dla ciała i wyruszamy do Mall of Scandinavia – nowoczesnego i baaardzo dużego centrum handlowego. Dojazd jest bardzo prosty – niebieską linią metra, wysiadamy na stacji metra Solna. Centrum jest widoczne od razu, a dochodzimy do niego wprost po moście.

mall-of-scandinavia

Trzeci i ostatni dzień naszej sztokholmskiej przygody przeznaczamy na odwiedziny w Vasamuseet i  Junibacken.

Vasamusset to wyjątkowe muzeum jednego statku i związanej z nim historii. Statek Vasa zatonął wraz z załogą na oczach króla i mieszkańców Sztokholmu podczas swego dziewiczego rejsu na wojnę z Polską. Po 300 latach został wydobyty z dna morza, odrestaurowany i umieszczony pod dachem muzeum. Dziś można podziwiać go na 6 różnych poziomach, od dna po bocianie gniazda. Ekspozycji statku towarzyszą zbiory wydobytych z dna morza naczyń, ubrań, broni, przedmiotów osobistych a nawet szkieletów załogi. Ciekawostką są odwzorowane w skali 1:1 kabiny kapitańskie i dokonane na podstawie czaszek rekonstrukcje osób, które zatonęły wraz z okrętem.

Okręt można podziwiać na 6 różnych poziomach

Okręt można podziwiać na 6 różnych poziomach

vasa

Zaraz obok Vasamuseet znajduje się raj dla dzieci – Junibacken, czyli kraina bajek.

20161007_134405

To miejsce przeznaczona głównie dla dzieci, ale przyznam, że i ja miałam przyjemność z podróży pociągiem po magicznym świecie wyobraźni Astrid Lindgren.

Zaczarowana kraina bajek Astrid Lindgren

Zaczarowana kraina bajek Astrid Lindgren

Witajcie w Willi Śmiesznotce!

Witajcie w Willi Śmiesznotce!

Bo któż z nas nie marzył o tym, by znaleźć się w Willi Śmiesznotce czy poznać Pana Willsona?

Żegnamy Sztokholm w dobrych nastrojach!

Żegnamy Sztokholm w dobrych nastrojach!

Mnóstwa miejsc nie udało nam się zobaczyć.  nie popłynęliśmy promem, a to podobno konieczne, by poczuć atmosferę Sztokholmu, nie zajrzeliśmy do bardzo wielu muzeów, na pchli targ czy do hal targowych, gdzie można kupic świeże ryby i warzywa… ach! Ale Sztokholm ma tak bogatą ofertę dla turystów, że w 3 dni było to po prostu niemożliwe… Do następnego razu? Kto wie!

PS. Zapach cynamonu – kenelbullar to małe cynamonowe bułeczki-ślimaczki dostępne praktycznie wszędzie…

image_print