etna

Wyprawa na Etnę

Etna to najwyższy wulkan Europy. Zajmuje powierzchnię około 1250 m2 i sięga 3350 metrów n.p.m. Z powodu częstych erupcji uważana jest za jeden z najaktywniejszych wulkanów świata. W jej cieniu żyje Sycylia, ale doskonale widać ją także z czubka włoskiego buta – Kalabrii.

Wyprawa na Etnę

Etna - krater centralny

Etna – krater centralny i północny

Od wieków na przemian przeraża i fascynuje. Majestatyczna, piękna i … niszczycielska. Sycylijczycy, a w szczególności mieszkańcy Katanii, darzą ją niezwykłym szacunkiem. Wielokrotnie pokazała groźne oblicze, a sama Katania ponosiła się z gruzów po jej wybuchach około 8 razy.

Widok na Katanię z Torre del Filosofo

Widok na Katanię z Torre del Filosofo

Etna jest jednym z najpilniej monitorowanych wulkanów. Stacje astrofizyczne i sejsmografy są gęsto usiane na zboczach góry. Podawana w źródłach wysokość wulkanu jest szacunkowa. Trudno ją określić precyzyjnie, ponieważ zmienia się w zależności od lawy zastygłej po erupcji. Oszacowano, że od początku XX wieku Etna „urosła” ok. 60 metrów. Wciąż dymi, sapie, drży. I niezmiennie przyciąga tłumy turystów.

Dym unoszący się nad kraterem Północnym i Centralnym to nie chmury, a gazy i para wodna wydostająca się z krateru

„Chmury” unoszący się nad kraterem Północnym i Centralnym to gazy i para wodna

Wyprawa na Etnę to obowiązkowy punkt wycieczek w tę część Sycylii. Aby się do niej dobrze przygotować pamiętajcie o ciepłych ubraniach i butach z twardą nieśliską podeszwą. Na górze wieje bardzo silny wiatr, a temperatura oscyluje w okolicy 0 stopni.

Mapka pokazująca poszczególne etapy wyprawy na Etnę.

Mapka pokazująca poszczególne etapy wyprawy na Etnę.

Wyprawa na Etnę ma kilka etapów, które można pokonać na różne sposoby.

1. Po pierwsze należy dostać się do miejscowości RIFUGIO SAPIENZA. To najwyżej położona osada i najdalsze miejsce, do którego można dojechać samochodem lub autobusem. Naszą wyprawę zaczynamy rano, o godzinie 8.15 odjeżdża bowiem jedyny w sezonie zimowym autobus na Etnę. Tuż przy dworcu kolejowym Stazione Catania Centrale znajduje się niewielki dworzec autobusowy. To z niego odchodzą białe autobusy z napisem ATM. Bilety kupujemy w kiosku na sąsiedniej ulicy, lub bezpośrednio w autobusie. Pod koniec października nie było problemu z miejscami, ale domyślam się, że w sezonie ilość chętnych jest większa. Latem do Rifugio odjeżdżają 2 autobusy dziennie. Koszt biletu to 6,60 Eur w obie strony. Droga trwa około 1,5 godziny, z 30 minutowym postojem w miejscowości NICOLOSI. I tu mała reklama – tuż przy przystanku autobusu, w niepozornej szeregowej zabudowie (na lewo od kościoła) znajduje się zupełnie niezwykły sklep z ozdobami. Spędziłam tam całe 30 minut, nie mogąc oderwać oczu od (już!!!) bożonarodzeniowych dekoracji. Miejsce gdzie poczujecie się jak małe dzieci! Zajrzyjcie koniecznie.

2. Po dotarciu do Rifugio Sapienza znajdujecie się na wysokości 1950 m n.p.m. Tu musicie zdecydować, czy wspinacie się na górę sami, czy korzystacie z kolejki. Do wyboru macie kilka opcji. Najtańsza to wjazd i zjazd kolejka na wysokość 2500 m. Jej koszt  – 30 EUR od osoby. Druga to kolejka połączona z wjazdem specjalnymi terenowymi jeepami na wysokość 2900 m. Wraz z przewodnikiem jej koszt to dodatkowe 33 EUR. Za dziecko opłata wyniosła 47 EUR. Sama podróż wagonikiem trwa ok. 10-15 minut. Kolejne 10 minut zajmie wjazd jeepami. Przejście z przewodnikiem po zboczach kraterów części południowej – około godziny.

Cennik wyciągu i jeepów na Etnie.

Cennik wyciągu i jeepów na Etnie.

_mg_1586

_mg_1608

Szyby wagoników niestety są mocno zniszczone.

Szyby wagoników niestety są mocno zniszczone.

Zadziwiająca roślinność Etny

Zadziwiająca roślinność Etny

Ciepłą odzież i buty można za niewielką opłatą (3 EUR) wypożyczyć na górnej stacji kolejki.

Ciepłą odzież i buty można za niewielką opłatą (3 EUR) wypożyczyć na górnej stacji kolejki.

3. Z górnej stacji, znajdującej się na wysokości około 2500m, specjalnymi jeepami podróżujecie kolejne pół kilometra do szczytu zwanego Torre del Filosofo, gdzie powita was przewodnik wysokogórski.

Takimi samochodami pokonacie kolejny etap podroży.

Górna stacja wyciągu

Takimi samochodami pokonacie kolejny etap podroży.

Takimi samochodami pokonacie kolejny etap podroży.

4. Wycieczka z przewodnikiem, po niewielkich, jednak z powodu rozrzedzonego powietrza odczuwalnych przewyższeniach trwa ok. godziny. Jeśli traficie na dobrego przewodnika dowiecie się sporo o warunkach geofizycznych Sycylii, samym wulkanie i skutkach jego działalności.

_mg_1633_mg_1635

Metr pod powierzchnią panuje temperatura około 70 stopni Celsjusza. Można ogrzać ręce :)

Metr pod powierzchnią panuje temperatura około 70 stopni Celsjusza. Można ogrzać ręce :)

  _mg_1638   _mg_1645

_mg_1661

5. Wejście na najwyższy krater centralny i północny jest możliwe, ale to już cała ekspedycja, wymagająca sporo czasu (ok. 6 godzin) i kondycji. Szczyt zdobyty! Można wracać. Drogę powrotną pokonujecie w ten sam sposób – najpierw jeepem do górnej stacji kolejki, a następnie w wagonikach. UWAGA! godziny pracy kolejki to 9-16. Jeśli nie zdążycie na ostatnie wagoniki, trzeba będzie schodzić!

Na podróżujących samochodami czeka duży parking.

Na podróżujących samochodami czeka duży parking.

Na wysokości Rifugio Sapienza, poza sklepami z pamiątkami do zwiedzenia pozostają mniejsze kratery; Sylvestri i Calcarazzi.  Warto na nie przeznaczyć około godziny. Zresztą, jeśli jesteście tak jak ja skazani na autobus AMT musicie czekać do 16.15…

Kratery Silvestri

Kratery Silvestri

 _mg_1734 _mg_1747 _mg_1751 _mg_1755 _mg_1758 _mg_1761  img_1745

Byliśmy pełni podziwu dla pary, która wjechała na wysokość 2500m na rowerach... zapewne w ten sam sposób pokonali i dalszą trasę.

Byliśmy pełni podziwu dla pary, która wjechała na wysokość 2500m na rowerach… zapewne w ten sam sposób pokonali i dalszą trasę.

UWAGA! Wszystkie ceny, godziny odjazdów i godziny pracy kolejki są podane na dzień 30/10/2017.

Marzę o odwiedzeniu wulkanów na Islandii… Kto był?

image_print