frydland-9322

Zamek Frydlant – z wizytą u sąsiadów

Oj! Nasłuchałam się o tym zamku! Jaki ładny, jak pięknie zachowany, jakie wnętrza, jakie położenie. No cudo po prostu! I wiecie co? To wszystko prawda!

Zamek Frydlant – z wizytą u sąsiadów

frydland-9326

Zamek Frydland

50 km od Jeleniej Góry i 12 od granicy polsko-czeskiej leży zamek Frydlant. To zdecydowanie jeden z najpiękniej zachowanych zamków i jeden z największych w Czechach. Na całość składa się gotycki zamek górny i  renesansowy pałac zwany zamkiem dolnym.

frydland-9350

Widok na renesansowy pałac z traktu prowadzącego do zamku górnego.

Zamek można zwiedzać tylko w sposób zorganizowany. Bilety nie są najtańsze, ale jeśli będziecie mieli szczęście trafić na dobrego przewodnika, przed wami piękna podróż w czasie! Od średniowiecznych wież, lochów, arsenału, poprzez wspaniale zachowaną kaplicę Św. Anny, galerie obrazów, piętra poświęcone paniom, panom, pokoje gościnne, dziecięce, łazienki, aż po kompletnie wyposażoną kuchnię i pomieszczenia gospodarcze.

Kompletnie wyposażona pałacowa kuchnia

Spacerując po wnętrzach miałam wrażenie, jakby właściciele opuścili wnętrza całkiem niedawno… Zamek miał wiele szczęścia – nie podzielił losu wielu mu podobnych. Nie ucierpiał w czasie wojny, po wojnie nie został splądrowany. Ciekawostką jest, że w 1800 roku, zamek jako pierwszy w Europie został udostępniony do zwiedzania.

Niestety, w całym obiekcie obowiązuje zakaz fotografowania. Mogę więc zaprezentować Wam jedynie kilka fotek z zewnątrz.

zamek frydland frydland-9319    frydland-9339  frydland-9348    frydland-9365 frydland-9366 frydland-9368 frydland-9370  swidnica-9334 swidnica-9343 swidnica-9372

Zaraz po zjeździe ze wzgórza zamkowego, po lewej stronie znajdziecie budynek  browaru, należącego niegdyś do właścicieli majątku. Tradycja warzenia piwa sięga tu XIII stulecia. Nie dziwi zatem to, jak smakuje… Widoczna na pierwszym planie Katerina i stojący obok Morion to jedne z lepszych ciemnych piw jakie próbowałam.

browar frydlant

źródło zdjęcia: http://www.pivovar-frydlant.com

Zamek Frydlant

  • https://www.zamek-frydlant.cz
  • otwarte 9-16, prócz poniedziałków
  • wycieczka z przewodnikiem w języku polskim – ok. 44 PLN
  • parking – tuz obok zamku, płatny 10 PLN

image_print