IMG_8792

Zamek Rabsztyn

Kocham zamki. Zamki, pałace i dworki. Nawet ruiny. Wiec nie przepuszczam okazji, żeby je obejrzeć, obfotografować. Trochę się nimi pozachwycać, wyobrazić jak musiały wyglądać w czasach swojej świetności i spróbować poczuć klimat epoki. Tym razem udało mi się obejrzeć Zamek Rabsztyn.

Zrekonstruowany most na miejscu zwodzonego niegdyś mostu nad fosą

Zrekonstruowany most na miejscu zwodzonego niegdyś mostu nad fosą

Jeśli będziecie przejeżdżali przez Olkusz, odbijcie około 5 km z głównej trasy, a waszym oczom ukaże się takie oto cudo – ruiny zamku. Historia zamku sięga XIII wieku, kiedy to na miejscu późniejszej murowanej twierdzy, zbudowanej za czasów Kazimierza Wielkiego, stał zamek drewniany.

Zamek Rabsztyn od strony bramy wjazdowej

Zamek Rabsztyn od strony bramy wjazdowej

Ruiny zamku górnego - Rabsztyn

Ruiny zamku górnego – Rabsztyn

Niestety do zwiedzania wiele nie zostało. Dziś można podziwiać szczątki gotyckiego zamku górnego,  mury zamku dolnego, bramę wjazdową, pozostałości dziedzińca zamkowego oraz zrekonstruowany most.

Ruiny zamku Rabsztyn

Ruiny zamku Rabsztyn

Obecnie (2015) na terenie zamku prowadzone są prace rewitalizacyjne, rozstawione są rusztowania, co znacznie zakłóca odbiór.

Niestety jest także problem z parkowaniem. Przy zamku nie ma parkingu z prawdziwego zdarzenia, a jedynie zaanektowane na ten cel przez turystów poletko. Plus jest taki,  że parkujecie za darmo :)

Zainteresowanych dziejami zamku na przestrzeni wieków  odsyłam do strony http://zamki.res.pl/rabsztyn.htm

image_print