Idealne kwiaty na ślub i wesele

Jakie kwiaty wybrać na ślub i wesele? Przed Tobą krótki przewodnik kwiatów sezonowych.

Kwiaty ślubne – zima

Zimą króluje biel. Białe tulipany, róże, goździki, eustoma będą ładnie się prezentować w styczniu.
Z kolei w lutym możemy wybrać lilie, hiacynty, irysy czy hortensje.

Wiosna

Kwiaty na wesele w marcu to akacja, anemon, astry gałązkowe, bez, lawenda, goździk, hortensja, róża, tulipan, hiacynt. W kwietniu królują żółte jaskry, narcyzy, storczyki, peonie i narcyze, natomiast w maju kolor różowy. Idealne kwiaty to dzwonki irlandzkie, lilia, róża, gerbera, goździk. Z kolei na czerwiec idealnie sprawdzają się czerwone kwiaty.

Lato

W lecie można postawić na intensywne kolory. Ponadto mamy spory wybór kwiatów. W lipcu stosunkowo tanie są frezje, hortensje, róże, dalie, mieczyki, nasturcje, dzwonki, chabry.

Jesień

Jesienią sporą popularnością cieszą się słoneczniki i inne kwiaty żółte i pomarańczowe. Także aksamitki, nagietki, nasturcje, chabry, goździki, mieczyki i wrzosy często są używane do dekoracji sal weselnych.

Kwiaty jako prezent

Przede wszystkim kwiaty powinny być dobrane do uroczystości. Na radosne uroczystości dobrze sprawdzą się bukiety w jasnych, pastelowych kolorach. Młodej parze podarujmy bukiet żywych kwiatów. Wprawdzie kwiaty sztuczne są o wiele tańsze, ale przyjęło się, że na weselu wręcza się wyłącznie kwiaty cięte. Unikajcie też kwiatów doniczkowych, chyba, że znamy parę młodą i wiemy, co im się spodoba. Za faus paux będzie uznane wręczenie chryzantem i kalii, gdyż w naszej kulturze są one uznawane za kwiaty pogrzebowe. Bukiet powinien składać się z nieparzystej liczby kwiatów.
Jeśli para nie życzy sobie kwiatów, należy uszanować ich decyzję. Niektórzy wolą dostać wino, inni zbierają pieniądze na cele charytatywne czy proszą o artykuły papiernicze, które przekażą domom dziecka.

Motyw przewodni

W zależności od pory roku, dobrze jest wybrać określoną kolorystykę i motyw przewodni. Wybrane kwiaty wyrażają młodą parę, ich styl życia, dodają elegancji i romantyzmu, dlatego tak ważne jest, by wybrać je właściwie.

Poszukaj inspiracji

Inspiracje znajdziesz na zdjęciach z wesel, w firmowych katalogach i internecie. Warto poświęcić chwilę, by wybrać kwiaty pasujące do sali, uroczystości i takie, które będą się nam rzeczywiście podobać.