Żywiec – 5 największych atrakcji

Żywiec to popularna miejscowość wypoczynkowa położona w Beskidzie. Słynie z malowniczych, górskich widoków oraz wielu atrakcji dla całej rodziny. Przedstawiamy 5 z nich, które koniecznie trzeba odwiedzić podczas pobytu w Żywcu.

1. Jezioro Żywieckie

Jezioro Żywieckie to sztuczny zbiornik retencyjny wybudowany po zalaniu kilku miejscowości na pograniczu Beskidu Małego i Kotliny Żywieckiej. Zajmuje powierzchnię 10km kwadratowych, a jego głębokość sięga ponad 26 metrów. Szczególnym miejscem jest wysoka zapora, z której rozciąga się piękna panorama samego zbiornika i okolicznych szczytów górskich. Jezioro jest świetnie przystosowane do uprawiania różnych sportów wodnych (m.in. windsurfingu, wędkowania i żeglarstwa), a na jego brzegach znajdują się liczne strzeżone kąpieliska i wypożyczalnie łódek, kajaków i rowerków wodnych.

2. Muzeum Browaru Żywiec

Historia browarnictwa w miejscowości sięga ponad 160 lat – to właśnie wtedy został wybudowany słynny Browar w Żywcu. W muzeum podziwiać można wspaniałe odwzorowanie dziewiętnastowiecznego Żywca z tradycyjną karczmą, sklepami i zakładami cechowymi. Pełnoletni goście mają możliwość degustacji tutejszych piw. Dodatkowo w muzeum znajduje się pokaźna kolekcja dawnych butelek, etykiet i reklam piwa.

3. Muzeum Miejskie w Starym Zamku

Żywieckie Muzeum Miejskie zajmuje się przede wszystkim kolekcjonowaniem pamiątek związanych z dziejami miejscowości i okolic. Znajdują się tu takie działy jak dział archeologiczny, historyczny, etnograficzny i przyrodniczy. W muzeum zobaczyć można m.in. tradycyjne stroje góralskie, dzieła sztuki ludowej, dawne narzędzia rolnicze i produkcyjne oraz ważne dokumenty historyczne. W ramach działalności muzeum funkcjonuje również Park Miniatur, w którym znajdują się 32 modele żywieckich budowli powstałych od XV do XX wieku.

4. Park Krajobrazowy Beskidu Małego

Miłośnicy pieszych wycieczek z pewnością powinni zwiedzić Park Krajobrazowy Beskidu Małego, który leży na granicy województwa śląskiego i małopolskiego. Park przecinają liczne szlaki piesze i rowerowe, a wiele z nich przystosowanych jest do zwiedzania z wózkami dziecięcymi. W Parku Krajobrazowym podziwiać można liczne jaskinie, ciekawe formacje wapienne, trzy rezerwaty przyrodnicze oraz malownicze szczyty górskie.

5. Góra Żar

Góra Żar to jeden z najważniejszych szczytów w okolicy Żywca. Sięga wysokości 761m n.p.m., a na jej szczyt prowadzą dosyć proste szlaki piesze oraz kolejka linowo-terenowa. Zimą funkcjonują w tym miejscu tory saneczkowe oraz ośrodki narciarskie z licznymi trasami o różnym poziomie trudności. Dodatkowo na szczycie funkcjonują bary i restauracje.