Każdy kto podróże chce przywieźć z domu nie tylko pamiątkowe zdjęcia, kilka pocztówek, czy magnesów, ale również nowe smaki. Każde miejsce bowiem ma swoje unikalne przepisy, kuchnię i przysmaki, których nie skosztujemy nigdzie indziej.
Nie inaczej jest z Sardynią. Ta wyspa ma niesamowita kuchnię, pełną smaków, zapachów i kolorów, które po prostu trzeba spróbować.
Co z tego, że Włochy?
Sardynia należy do Włoch, jednak nie daj się pozorom. Kuchnia wyspy Sardynia jest różna od tej, jaką oferują nam kontynentalne Włochy. Oczywiście widać wiele podobieństw na przykład duże użycie oliwy, czy wiele świetnych win, ale im dalej w głąb smaków wyspy, tym mniej podobieństw.
Czy to oznacza, że nie ma ryb?
Kuchnia włoska słynie z ryb i owoców morza. Z czego słynie kuchnia Sardynii, skoro jest tak inna? Przepisy kuchni sardyńskiej opierają się głównie na wędlinach, kiełbasach i serach.
Jednak ryby na Sardynii to bardzo ważny element diety. Zwłaszcza, jeśli mowa o tuńczyku błękitnopłetwym.
Jest to regionalny, tradycyjny przysmak. Niczym jak karp na Wigilię dla Polaków.
Zwłaszcza w miasteczku Carloforte, na przełomie maja i czerwca. Od ponad 17 lat odbywa się tam międzynarodowy konkurs kulinarny, gdzie głównym punktem jest właśnie tuńczyk błękitnopłetwy. Wtedy można tam skosztować go pod najróżniejszymi postaciami.
Choć najbardziej tradycyjną jest botarga, czyli osuszona, solona ikra tej ryby.
Coś dla wielbicieli serów
Amatorzy serów pewnie zwykli wychwalać sery francuskie, czy szwajcarskie. Cóż, jeśli spróbujecie serów z Sardynii to możecie o nich zapomnieć. Mieszkańcy wysp są bowiem w gruncie rzeczy pasterzami, głównie owiec. Produkcja serów ma więc długą tradycję, jednak nie każdego może to przekonać do najsłynniejszego ich wyrobu – sera Casu Marzu.
Dlaczego? Jest on znany w świecie jako ser… z larwami. Tak, dobrze czytacie. Ser z larwami robaków.
Jednak jeśli się przełamiecie się i spróbujecie choć trochę tego sera posmarowanego na tradycyjnym chlebie z Sardynii to nie będziecie chcieli jeść innego sera.
Oczywiście, jak was to nie przekonuje, to zawsze macie do wyboru ogrom innych serów owczych z Sardynii, tym razem bez robaków.
Skoro chleb był już wspomniany
Tradycyjny chleb Sardyńczyków to tak zwane pane carrasau. Jest to chleb wypiekany na drzewie oliwnym lub dębowym w formie płaskich placów. Miejscowi często jedzą ten chleb na słodko lub na słono. Najbardziej klasycznym sposobem jest jednak polanie go oliwą z oliwek i posypanie grubą solą.
Inne ciekawe przepisy kuchni sardyńskiej
Skoro był wspomniany karp na Boże Narodzenie w Polsce, to co przygotowuje się na Sardynii na święta? Otóż młode prosięta, takie do mniej więcej 5 kg wagi. Przygotowywane na ruszcie z dużą ilością ziół i przypraw są tradycyjnym daniem na Boże Narodzenie i Wielkanoc.
Innym ciekawym daniem z wyspy są culurgiones, czyli sardyńskie pierożki. Ich nadzienie zawiera ziemniaki, tradycyjny ser i listki mięty. Są przepyszne polane sosem pomidorowym. Na dodatek wyglądają po prostu ślicznie, gdyż posiadają charakterystyczny wzorek po lepieniu przypominający kłos zboża. Coś fantastycznego.