Pożajście to dokładnie część miasta (dzielnica)Kowna leżącego na Litwie. Do Kowna zostało włączone dokładnie w 1946 roku. Jego główną atrakcją jest klasztor, który się w nim znajduje oraz piękna i urokliwa plaża widokowa przy tamtejszym lesie.
Klasztor kamedułów w Pożajściu, a dokładnie cały zespół klasztorny jest jednym z najcenniejszych i najbardziej okazałych zabytków z okresu późnego baroku. Został on ufundowany przez wielkiego kanclerza litewskiego Krzysztofa Zygmunta Paca właśnie dla zakonu kamedułów. Prace nad budową tej inwestycji rozpoczęły się w 1667 roku i trwały do 1690 roku. Po śmierci fundatora – Krzysztofa Zygmunta Paca budowę klasztory sponsorowali jego spadkobiercy. Pierwszy fundator został pochowany w sarkofagu, który znajduje się pod progiem kościoła. Główny budynek zespołu klasztornego – kościół klasztorny został poświęcony Najświętszej Marii Pannie, św. Romualdowi, który jest patronem całego zakonu oraz św. Marii Magdalenie de’ Pazzi. W połowie XVIII wieku klasztor w Pożajściu został rozbudowany. Tego przedsięwzięcia dokonał Michał Jan Pac, który był wnukiem Krzysztofa Zygmunta Paca. Po okresie powstania listopadowego klasztor został zajęty przez prawosławnych rosyjskich mnichów. Wybudowano w nim cerkiew oraz dokonano licznych przeróbek ( m.in. zlikwidowano ołtarze boczne). Kiedy Litwa odzyskała niepodległość zespół klasztorny został przejęty przez siostry z konwentu św. Kazimierza. Od 1996 roku po dzień dzisiejszy w klasztorze tym odbywa się co roku festiwal muzyczny.
Klasztor w Pożajściu po dziś dzień stanowi jedną z największych atrakcji Kowna. Przyjeżdżają tam ludzie nie tylko z Europy ale także innych kontynentów, aby podziwiać tą perełkę baroku włoskiego na Litwie. Dziś obiekt ten jest oazą spokoju położoną w leśnym zaciszu, z dala od miejskiego zgiełku. Jest on otwarty na turystów dlatego na jego obiekcie znajduje się hotel oraz restauracja. W okresie późnej wiosny oraz letnim podczas zwiedzania obiektu będzie nam towarzyszyła przepiękna woń kwiatów, wydobywająca się z jego wspaniałych i okazałych ogrodów. Jeżeli wybieramy się na wycieczkę i zwiedzanie tego klasztoru warto sobie zarezerwować trochę czasu ( 2-3h), aby w spokoju móc podziwiać jego uroki i przepiękne perełki architektoniczne. Magia tego miejsca jest ogromna, przyznaje to każdy, kto choć raz odwiedził ten obiekt. Pobyt w Kownie nie musimy zakończyć na zwiedzaniu tylko klasztoru. Jeżeli już tu będziemy warto udać się na przepiękne piaszczyste plaże położone nad zalewem Kowieńskim. To istny raj dla miłośników przyrody oraz odpoczynku na łonie natury.