Magiczne Zakinthos – rajskie plaże, zatoki i klify

Grecja w sezonie gwarantuje piękną pogodę i wypoczynek pełen atrakcji. Zakynthos jest jednym z najpopularniejszych miejsc, uwielbianych przez turystów. Słynie głównie z niezwykłych plaż. Mniej znana plaża Xigia, to Little Xigia, bardziej przestronna i przez niektórych uważana za spokojniejszą niż jej siostra Xigia Beach. Nawet w szczycie sezonu można uniknąć tam tłoku i jest wystarczająco miejsca, aby skorzystać z naturalnego SPA.

Plaża siarkowa Zakynthos

Nie są to plaże piaszczyste. Podłoże jest usypane z drobnego żwirku, czym jeszcze bardziej Little Xigia i Xigia Beach przypominają luksusowe SPA. Z pobliskich kamieni można skakać do wody lub wylegiwać się na ręczniku. Woda ma mleczny kolor, umiarkowanie mętny. Dzieje się tak z powodu obecności naturalnych złóż siarki, wypłukiwanych przez wodę.
Dzięki okalającym plażę klifom, które dają cień i dużym głębokościom, kąpiel jest dosyć orzeźwiająca ( przy powierzchni woda jest cieplejsza ). Kilkanaście metrów od brzegu może być aż kilkadziesiąt metrów głębokości.

Plaża siarkowa Zakynthos jest ceniona też ze względu na właściwości prozdrowotne. Pierwiastek ten działa przede wszystkim leczniczo na problemy skórne, takie jak łojotok, egzema, łuszczyca lub trądzik różnego pochodzenia. Łagodzi także bóle stawowe. Pamiętajmy, że nie jest tu wskazane pływanie z otwartymi oczami. Miejmy też na uwadze, że srebro w siarkowej wodzie czarnieje, zaś złoto i stal są odporne na działanie wody zawierającej siarkę. Skóra absorbuje zapach pierwiastka, który bezpośrednio po kąpieli jest wyczuwalny dla innych osób.

Zakynthos klif Xigia Beach

Plażę Xigia Beach okalają zjawiskowe klify. Znajduje się tam bar z napojami i przekąskami. Pracownicy baru, ze względu na strome zbocza, zamówione produkty umieszczone w koszyku, opuszczają na linie. Dzięki temu, plażowicze nie muszą mozolnie wspinać się pod górę, a następnie schodzić obładowani smakołykami, co w niektórych przypadkach skończyłoby się niewątpliwie, upadkiem.
Xigia Beach oprócz walorów zdrowotnych wód jest też urokliwym miejscem. Z jednej strony plaży znajdują się niewielkie, malownicze groty. Na samej plaży zaś, można skorzystać z leżaków i parasoli. Na Little Xigia cumują łodzie.

Wskazówka dla zmotoryzowanych- Plaża Xigia Zakynthos

Podróżujący autem od strony Zakynthos w kierunku Agios Nikolaos mogą nie zauważyć plaży. Jest ona natomiast dobrze widoczna w dole, gdy jedziemy w drugą stronę.
Choćby przejazdem
Plaża siarkowa Zakynthos, (zarówno Little Xigia, jak i Xigia Beach) jest miejscem wyjątkowym, wartym odwiedzenia, choćby przejazdem, w trakcie wakacyjnej wycieczki po zakątkach słonecznej Grecji.