Czyszczenie piekarnika czyli nie taki diabeł straszny

Niemal każdy, nowoczesny piekarnik, wyposażony jest w funkcję termoobiegu. Jest to przydatna funkcja, która umożliwia szybkie przygotowanie dania, przez równomierne rozprowadzanie ciepła w piekarniku. Od klasycznego piekarnika, różni się on równomiernym grzaniem oraz specjalnym wentylatorem, który powoduje ruch powietrza we wnętrzu piekarnika.

Tak samo jak w przypadku zwykłego piekarnika, czyszczenie piekarnika z termoobiegiem. powinno odbyć się po każdym użyciu. Wystarczy przetrzeć go wilgotną szmatką, i zostawić do wysuszenia. Jeśli jednak piekarnik nie był czyszczony regularnie, lub zabrudzenie jest na tyle duże, że trudno je wyczyścić, warto skorzystać z licznych, domowych sposobów. Jakie są, domowe sposoby czyszczenia piekarnika, silnie zabrudzonego? Koniecznie sprawdź, jak samemu wyczyścić piekarnik.

Jak umyć piekarnik z termoobiegiem?

Czyszczenie piekarnika, nie jest czynnością trudną. Aby jednak mieć pewność, że nie pozostanie w nim chociażby najmniejsze zabrudzenie, warto skorzystać ze sprawdzonych, prostych sposobów na umycie piekarnika domowymi sposobami. Jednym z nich, jest umycie go za pomocą foli aluminiowej.

Na czym polega czyszczenie piekarnika folią aluminiową? Jak wyczyścić piekarnik folią?

Piekarnik, jako piec, skonstruowany do pieczenia, posiada wewnątrz specjalne szyny, na których umieszcza się blachy. Elementy te, najtrudniej jest wyczyścić, z zalegającego wewnątrz brudu. Aby pozbyć się nawet najmniejszej nieczystości, warto sięgnąć po folie aluminiową. Na czym polega ten sposób?
Folię aluminiową należy zwinąć w kulkę, oraz umieścić na nim dowolny środek czyszczący. Może być to mieszanka domowych detergentów, na przykład sody oczyszczonej z octem, płynu do mycia naczyń, lub tak zwanego mleczka czyszczącego. Następnie, trzeba delikatnie oczyścić wnętrze piekarnika. Ten sposób, jest bezpieczny i szybki. Folia, dzięki elastycznej strukturze, dotrze do każdego miejsca, dokładnie je czyszcząc. Nie jest ostra, dlatego nie porysuje powłoki piekarnika. Jak wyczyścić wentylator w piekarniku?

Do wyczyszczenia wentylatora, wystarczy szmatka, z odrobiną detergentu. Najlepiej jednak, jeśli środek czyszczący jest naturalny. mamy wtedy pewność, że szkodliwe detergenty, nie przedostaną się do przygotowywanych dań. Zwilżoną ściereczką, z odrobiną środku czyszczącego, należy dokładnie przeczyścić wentylator. W przypadku, gdy chcemy mieć pewność, że piekarnik został dobrze wyczyszczony, wystarczy wstawić do niego naczynie żaroodporne, z odrobiną wody, oraz włączyć piekarnik. Podczas wytworzonej pary, zabrudzenia znikną. Dla pewności, można przetrzeć go ściereczką z odrobiną octu.
Czyszczenie zwykłego piekarnika, nie różni się niczym od tego, który posiada funkcję teroobiegu. Przed zastosowaniem jakiegokolwiek środka czystości, warto sprawdzić jego skład, i sięgnąć pe te, które mają naturalny, oraz prosty skład.

Podczas czyszczenia piekarnika z termoobiegiem, należy pamiętać również o wiatraku. Choć nie trzeba czyścić go stale, zaleca się jego umycie przynajmniej 2 razy w miesiącu.