Wyprawa na Etnę

Największe atrakcje Włoch: Etna, Rzym, Neapol, Wenecja

Każdy podróżujący do Włoch marzy o wejściu na znane włoskie wulkany. Są to oczywiście Wezuwiusz i słynny wulkan Etna. Etna jest bardzo starym wulkanem położonym na przepięknej, malowniczej Sycylii. Dotarcie na Sycylię to tylko połowa sukcesu, bowiem wtedy wyprawa na Etnę dopiero się zaczyna. Jeśli liczysz na duże wrażenia i jesteś gotowy spędzić w podróży cały dzień – to oznacza że taka wycieczka jest właśnie dla Ciebie. Jak zatem ją zorganizować?

Wulkan Etna na Sycylii

Wycieczka na Etnę zaczyna się od przygotowań. Najpierw dobrze jest sprawdzić jak wygląda sam wjazd na Etnę, ponieważ na miejscu jest kolejka, dzięki której można się dostać na sam szczyt wulkanu. Nie jest to oczywiście najtańsze rozwiązanie, jednak jest o wiele wygodniejsze niż samodzielna, wielogodzinna wspinaczka, która może zmęczyć nawet najbardziej zaprawionego piechura (ze względu na silne, włoskie słońce).

Jeśli zastanawiasz się jak dojechać na Etnę z Katanii, wówczas najlepszym rozwiązaniem może być po prostu przejazd autokarem. Na miejscu jest stały autobus z Katanii na Etnę. Nie jest on aż tak drogi (znacznie tańszy niż transport taksówką), a zdecydowanie ułatwi całą logistyczną organizację. Osobiście polecam wybrać autobus na Etnę, ponieważ podróżowanie publicznymi środkami transportu ogranicza spalanie dwutlenku węgla, co jest dobrym rozwiązaniem dla środowiska. Podróżując do Włoch każdy oczekuje pięknej, nieskażonej przyrody, zatem uczciwe jest będąc już na miejscu starać się minimalizować własny ślad węglowy. Inaczej Włochy szybko przestaną być dobrym miejscem na wakacyjny wypoczynek.

Wjazd na Etnę

Inna kwestia to “kolejka na Etnę godziny otwarcia”. Na miejscu zwykle jest tłoczno i każdy z turystów ustawia się w długiej kolejce, aby móc wjechać na górę wulkanu. Gra jest warta świeczki, ponieważ z góry rozciąga się niesamowity widok na całą Sycylię, Morze Śródziemne, oraz pozostałą część Włoch, jaką też widać ze szczytu wulkanu. Jeśli nie załapiesz się na godziny otwarcia, wtedy możesz spędzić bardzo dużo czasu czekając, aż skończy się przerwa osób obsługujących kolejkę. W różne dni te godziny są inne, zatem sprawdzenie ich przed wyjazdem jest bardzo ważne.

Gdy będziesz już czekać w kolejce upewnij się, że masz ze sobą odpowiedni zapas wody. Tak jak wspominałam, Włochy są bardzo gorącym i upalnym krajem. Stanie w kolejce pod stopami wulkanu może okazać się wyzwaniem dla naszego organizmu, ze względu na potencjalne odwodnienie czy udar słoneczny. Dlatego, aby nie zepsuć sobie wakacji, przygotuj butelkę wody i lekkie, przewiewne okrycie głowy. W ten sposób będziesz mieć pewność, że długie oczekiwanie na wjazd na Etnę nie zepsuje Twojego długo wyczekiwanego urlopu.

Inne atrakcje we Włoszech

Wycieczka na Etnę to jedna z większych włoskich atrakcji, jednak nie jedyna. Ten kraj ma do zaoferowania o wiele więcej, niż tylko przepiękne, malownicze wulkany. Osobiście polecam zwiedzić Rzym, na który dobrze jest przeznaczyć od dwóch do trzech dni urlopu. Miasto to jest ogromne, pełne zabytków, niesamowitych uliczek, alejek i zakątków, a także wspaniałych restauracji, z legendarną włoską kuchnią.

Kolejnym obowiązkowym punktem na mapie każdego turysty powinien być Neapol. Miasto to jest ojczyzną słynnej włoskiej pizzy, która jest wypiekana właśnie w stylu neapolitańskim. Blisko od Neapolu znajdują się także słynne Pompeje. Jest to małe, antyczne miasteczko, które przed naszą erą zostało zalane lawą wulkaniczną. Obecnie miasteczko to można zwiedzać, zarówno z przewodnikiem jak i na własną rękę. Niesamowitym jest oglądać dawne przedmioty, które idealnie się zachowały, dzięki zalaniu lawą. Pompeje zachowały się w bardzo dobrym stanie i zwiedzenie ich daje obraz temu, jak mogło wyglądać życie ponad dwa tysiące lat temu.

Jeszcze jednym miejscem we Włoszech, które naprawdę warto zobaczyć jest Wenecja. Jest to słynne miasto, którego spora część znajduje się pod wodą. Jeśli masz ochotę na romantyczną podróż we dwoje, wtedy nic nie będzie tak wspaniałe, jak opłynięcie Wenecji słynną gondolą. W mieście tym można się zgubić, ze względu na liczne, małe mosty między weneckimi kanałami. Dlatego pamiętaj, aby zwiedzając Wenecję zawsze mieć przy sobie mapę, by nie błądzić wielu godzin w poszukiwaniu celu wycieczki.

Podsumowując – Włochy są krajem bardzo bogatym zarówno ze względu na przyrodę, jak i antyczne zabytki. Aby je zwiedzić w pełni dobrze jest poświęcić na urlop około dwóch tygodni. Inaczej z pewnością zabraknie czasu, aby zasmakować tego kraju w pełni.