Cieśnina Bosfor.

Bosfor- cieśnina dwóch kontynentów.

Miasto, które leży na dwóch kontynentach to Stambuł. To jedno z najciekawszych miast na świece, gdzie Wschód łączy się z Zachodem. Jednak nie byłoby tak popularne, gdyby nie malownicza cieśnina, nad którą jest usytuowane. Jej znaczenie jest ogromne i już w starożytności umożliwiało dostęp Europie do Azji Mniejszej, kształtując główne szlaki handlowe od Morza Czarnego po Morze Azowskie. Cieśnina Bosfor to wyjątkowe miejsce, wokół którego kwitnie zwykłe życie jej mieszkańców, ale też rozwija się mocno handel i turystyka.

Co warto zobaczyć nad Bosforem?

Ogromne bogactwo historycznych zabytków co roku przyciąga rzesze turystów. Wspaniałe obiekty, to przede wszystkim wieża Leander, będąc kiedyś grecką strażnicą pochodzącą z XII wieku. Przebudowana, obecnie jest morską latarnią. Albańska wioska z drewnianymi willami i okazałymi rezydencjami to przykłady budynków w stylu osmańskim. Z kolei to, jak kiedyś wyglądały sułtańskie pałace, możemy zobaczyć w Muzeum Morskim, które skupia w sobie wszystkie tematy dotyczące historycznego bogactwa Bosforu. Rozpoznawalną na całym świecie i charakterystyczną budowlą tego miejsca są dwie twierdze zbudowane na azjatyckim i europejskim brzegu akwenu. Cieśnina Bosfor to miejsce pełne obiektów obronnych, niesamowitej osmańskiej architektury i mostów.

Mosty nad bosforską cieśniną.

Pierwszy i największy to Most Bosforski , który został oddany do użytku w roku 1973. Łączy Stambuł europejski z azjatyckim. Ma 1560 metrów długości i jest szeroki na ponad 33 metry. Posiada 8 pasów ruchu. Most Mehmeda Zdobywcy , to drugi most, który w roku 1988 połączył Wschód z Zachodem. Zawieszony na wysokości 66 metrów nad lustrem wody swoją nazwę otrzymał na cześć tureckiego sułtana, który włączył miasto do Imperium Osmańskiego. Innym ważnym mostem jest Most Yavuz Sultan Selim .

Kierunek – Bosfor.

Ten, kto zdecydował się wybrać w tym kierunku, nie będzie żałował. Rejsy statkiem to doskonała okazja na zwiedzenie miejscowości otulających cieśninę. Pałac Dolmabahce Sarayi, twierdze Rumeli i Anadolu, Pawilon Goksu czy Meczet Ortakoy można podziwiać z pokładu. Wycieczki wodne prowadzą z jednego kontynentu na drugi, przecinając szklak pod mostem Bosforskim. A poza tym zwiedzanie zapierającej dech w piersi perle Turcji, jaką jest Stambuł, to już niesamowite doświadczenie.