Opactwo cystersów w Sulejowie

LuzynaS, CC BY-SA 3.0 PL, via Wikimedia Commons

Coraz częściej planując wspólne weekendy z rodziną decydujemy się na odkrywanie otaczających nas miejsc i zabytków. Jest to świetny sposób na spędzenie wolnego czasu, a także na poszerzanie wiedzy na temat kultury i historii naszego kraju. Zwiedzając zabytkowe budowle, podziwiając obrazy i rzeźby stworzone przez naszych przodków możemy dowiedzieć się naprawdę wiele na temat społeczeństw, które zamieszkiwały te tereny setki lat przed nami. Przykładem miejsc, które warto odwiedzić w okresie wiosennym lub letnim jest opactwo Cystersów w Sulejowie.

Klasztor Cystersów w Sulejowie przyciąga turystów zarówno swoją architekturą, jak i eksponatami wystawianymi w znajdującym się wewnątrz muzeum. Klasztor tej jest jednym z najlepiej zachowanych zespołów cysterskich w Polsce. Jest to przedstawiciel architektury romańskiej. Wśród głównych elementów, które zobaczyć powinien każdy turysta odwiedzający to miejsce wymienić możemy kościół, klasztor w Sulejowie oraz murowane obramowania klasztoru. Ogromnym atutem, z którego słynie zamek w Sulejowie jest teren otaczający kompleks kościelny. Panuje tam wyjątkowo spokojny klimat, który sprzyja odpoczynkowi i kontemplacji – jest to zatem idealne miejsce dla osób, które chcą nie tylko poszerzyć swoją wiedzę, ale również odpocząć od codziennego zgiełku i problemów. Budynki znajdujące się na terenie zespołu pochodzą z XII wieku czyli czasy, gdy pierwsi Cystersi sulejów odwiedzili.

Na terenie kompleksu znajduje się również muzeum, które przygotowało dla odwiedzających niewielką ekspozycję składającą się z elementów sakralnych. Często organizowane są tu również wystawy okolicznościowe – odwiedzając to miejsce można dowiedzieć się więcej na temat historii opactwa. Muzeum w kapitularzu otwarte jest codziennie w wyznaczonych godzinach, na życzenie odwiedzających istnieje możliwość otwarcia go również w innym terminie po wcześniejszej rozmowie.

Kompleks klasztorny znajduje się w Podklasztorzu – jednej z dzielnic Sulejowa. Od 2012 roku znajduje się on na liście Pomników Historii – widzimy zatem, że ma on ogromne znaczenie jeśli chodzi o naszą kulturę. Warto wybrać się tu całą rodziną i spędzić czas podziwiając pozostałości po działalności opactwa Cystersów na tym terenie. Będziecie mogli zapoznać się bliżej z eksponatami znajdującymi się na wystawach w muzeum, a także podziwiać architekturę romańską. Spędzicie również czas w otoczeniu pięknych pejzaży i wyjątkowej przyrody. Naprawdę warto wpisać to miejsce na swoją listę podróżniczą.