Co przywieźć z Kaliningradu

Kaliningrad pod względem historycznym i gospodarczym jest ważnym portem międzynarodowym. Ma on świetne połączenie z Morzem Bałtyckim, co ułatwia znacznie współpracę międzynarodową. Jednak, gdy zdecydujemy się na podróż

Co kupić w Kaliningradzie?

Wybierając się do obwodu Kaliningradzkiego i samego Kaliningradu warto skupić się na lokalnych specjałach. Są to świetne pamiątki dla naszych najbliższych i znajomych. Warto popularyzować to co tradycyjne czy właśnie lokalne.

Słodycze rosyjskie obrosły już legendą. Są proste, ale bardzo smaczne. W Kaliningradzie wiodą prym wyroby oblane karmelem czy wyroby czekoladowe. Warto zaopatrzyć się również w wyroby alkoholowe (dostępne dla osób pełnoletnich) czy klasyczną już chałwę.

Co warto kupić w Kaliningradzie

Klasyczną pamiątką z tego miasta będzie również magnes, który każdy z obdarowanych będzie mógł powiesić na lodówce. Ponadto warto również zwrócić się na miejscu w stronę tradycji.

Pięknym i praktycznym prezentem będzie chusta pawłoposadzka. Są to tradycyjne chusty wyrabiane w całym bloku wschodnim. Zazwyczaj ich motywem są wzory kwiatowe. Najczęściej występują w kolorach zielonym, czerwonym, granatowym czy kremowym.

Co można przywieźć z obwodu kaliningradzkiego?

Przed wyjazdem do obwodu kaliningradzkiego dobrze jest się zapoznać z przepisami celnymi. Możemy przewieźć na przykład spore ilości słodyczy. Jeśli jesteśmy osobą prywatną i nie wywozimy ilości podpadających już pod hurtowe nie powinniśmy mieć problemów na granicy. Jednakże, gdy zdecydujemy się na zakup słodkich wyrobów mlecznych to możemy mieć problem. Prawo UE zakazuje wwozu wyrobów z mleka na jej tereny.

Jako osoby pełnoletnie możemy przywieźć 3 litry alkoholu. Większa ilość nie jest dozwolona. Ponadto możemy przywieźć may słoiczek czerwonego lub czarnego kawioru, który uchodzi za tradycyjny przysmak w krajach bloku wschodniego.

Szczególnie trzeba uważać przy pamiątkach typu dzieła sztuki czy zabytki. Przepisy celne zakazują wwozu takich rzeczy poza granice obwodu kaliningradzkiego i Rosji.

Gdzie warto kupować w Kaliningradzie?

Zakupy w Kaliningradzie przede wszystkim warto robić na targowiskach. Są to miejsca, gdzie kipi od tradycji. W takich miejscach możemy nie tylko porozmawiać po rosyjsku (jeśli władamy tym językiem lub jego podstawami), ale też możemy znaleźć niezwykłe rzeczy jak np. matrioszki czy pamiątki z poprzedniego ustroju. Ceny w Kaliningradzie nie odstraszają – kurs walutowy utrzymuje się raczej na stałym poziomie. Kurs rubla na dzień 09.01.2021 wynosi odpowiednio: 1 ryb = 0,05 pln. Dzięki temu będziemy mogli poszaleć nie tylko w lokalnych sklepikach, ale też w restauracjach czy galeriach handlowych i marketach, które przyciągają niskimi cenami.

Wybierając się w tak niecodzienne kierunki jak obwód kaliningradzki warto rozsmakować się w regionalizmie i tradycyjnych pamiątkach czy kuchni. Dzięki temu będziemy mogli nie tylko zbliżyć się do kultury rosyjskiej, ale też obcujemy z mieszkańcami tego regionu. Takie doświadczenia są niezwykle budujące, a wspomnienia które pozostają w nas samych są bezcenne!