Jak usunąć nieprzyjemny zapach z pralki

Pralka automatyczna to urządzenie należące dziś do standardowego wyposażenia każdego gospodarstwa domowego. Maszyna ta w znacznym stopniu ułatwia nam codzienne życie. Cały cykl jej pracy odbywa się bez udziału człowieka. Jedyne co musimy zrobić to napełnić pralkę brudnymi ubraniami, nastawić odpowiedni program, wsypać detergenty piorące i wcisnąć START. Po zakończonym praniu jedyne co musimy zrobić to wyjąć czyste, pachnące i wilgotne ubrania, a następnie je rozwiesić.

Nieprzyjemna niespodzianka – jakie są jej przyczyny?

Pralka ma za zadanie odświeżyć nasze ubrania oraz nadać im piękny zapach oraz miękkość. Jednak bardzo często z naszej pralki wydobywa się przykry zapach, a ubranie po wypraniu także nie pachną świeżością. Co to może być oraz jaka jest tego przyczyna? Wydobywanie się z pralki nieprzyjemnych zapachów jest wiele. Najczęstszym z nich jest niewłaściwe użytkowanie urządzenia przez człowieka. Bardzo często korzystamy z pralki spontanicznie i bezmyślnie. Dlaczego? Otóż większość z nas nie czyta zaleceń producenta odnośnie właściwego użytkowania maszyny. Zazwyczaj do prania dajemy zbyt dużą ilość detergentów ( środków piorących), których nadmiar nie zostaje usunięty tylko osadza się we wnętrzu urządzenia. Więcej wcale nie oznacza w tym przypadku lepiej. Pralka pobiera taką ilość wody, w której jest w stanie rozpuścić, a następnie usunąć ograniczoną ilość detergentów. Nadmiar środków, które nie zostaną rozpuszczone i usunięte będą odkładały się i zalegały wytwarzając nieprzyjemną woń.

Przykry zapach z pralki może wydobywać się także jeżeli zbyt wiele cykli prań w ciągu jest robiona w niskich temperaturach. Wiele naszych ubrań możemy prać jedynie w niskich temperaturach i tego się trzymajmy. Jednak raz na jakiś czas nastawmy pralkę na cykl prania w wyższej temperaturze (90 stopni). Nie musimy puszczać pustego bębna lecz skorzystać z okazji i wyprać np. ręczniki czy ściereczki kuchenne. Dlaczego to takie istotne ? Po pierwsze wysoka temperatura zabija nagromadzone w pralce bakterie, które są odpowiedzialne za wydobywający się smród z pralki. Ponadto w wysokiej temperaturze zostaną rozpuszczone a następnie usunięte zalegające resztki detergentów z poprzednich prań.

Jak usunąć nieprzyjemny zapach z pralki?

Kiedy zaczyna wydobywać się dziwny zapach z pralki szukamy sposobu na jego skuteczne zwalczenie. Czyta i pachnąca pralka równa się czyste i pachnące ubrania po wybraniu. Dlatego pytanie jak usunąć brzydki zapach z pralki tak bardzo nas nurtuje.

Najłatwiejszym, a zarazem skutecznym sposobem jest zakup i zastosowanie profesjonalnych środków chemicznych przeznaczonych specjalnie do czyszczenia wnętrza pralek. Taki środek ma za zadanie nie tylko wyczyścić wnętrze pralki, ale także:
• Usunąć brud, kamień, osad oraz pozostałości środków piorących z elementów, które są trudno dostępne ( zakamarki bębna, przewody, grzałka)
• Zabezpieczyć i zaimpregnować części nie tylko metalowe, ale także gumowe urządzenia
• Zapewnić prawidłowe funkcjonowanie urządzenia
• Przedłużyć żywotność pralki.
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów takich środków. Każdy z nich działa na bardzo podobnej zasadzie. Po zaaplikowaniu do pralki preparatu nastawiamy pranie w maksymalnej temperaturze. Pierzemy oczywiście na „pusto” czyli do bębna nie wkładamy nic. Takie czyszczenie powinno się odbywać raz na 3 miesiące, aby zapobiec pojawieniu się przykrego zapachu oraz przedłużyć życie naszej pralki.

Jak wyczyścić pralkę domowymi sposobami? Czy to w ogóle jest możliwe? Otóż tak. Z przykrym zapachem wydobywającym się z naszego urządzenia możemy skutecznie uporać się domowymi sposobami. Wystarczy, że użyjemy produktów ogólnie dostępnych w każdym domu. Do tego zadania będą nam potrzebne: soda oczyszczona, proszek do pieczenia, sok z cytryny lub ocet winny ( w zależności co posiadamy). Bardzo istotne jest, aby soku ze świeżej cytryny nie zastępować kwaskiem cytrynowym ( ma on zły wpływ na niektóre części składowe urządzenia). Sok z cytryny lub ocet winny mieszamy z ciepłą wodą w proporcjach 1:1. W powstałym roztworze moczymy szmatkę i dokładnie czyścimy nią bęben oraz wszystkie dostępne zakamarki ( nie zapominamy o dokładnym wyczyszczeniu gumowej uszczelki). Następnie do podajnika na detergenty wsypujemy 3 łyżki stołowe sody oczyszczonej lub całe opakowanie proszku do pieczenia ( w zależności co posiadamy). Nastawiamy cykl prania w temp. 90 stopni. Pierzemy na „pusto”. W razie potrzeby czynność powtarzamy.

Na rynku dostępne są również odświeżacze do pralki. Jednak pamiętajmy, że służą one do nadania przyjemnego zapachu, który będzie się wydobywał z urządzeni, a nie do zamaskowania przykrych oparów. Odświeżacz do pralki używamy tylko i wyłącznie po wcześniejszym dokładnym wyczyszczeniu urządzenia.

Powiedzenie ,,lepiej zapobiegać niż leczyć” sprawdzi się także tutaj w przypadku pralki. Jeżeli będziemy odpowiednio dbać o urządzenie, umiejętnie z niego korzystać to problem brzydkiego zapachu wydobywającego się z urządzenia nie będzie nas dotyczył. Pamiętajmy, że odpowiednia konserwacja ( środkami chemicznymi podczas czyszczenia) wydłuży żywotność pralki.

Posted Under