Rua de Santa Maria najciekawsza uliczka na Maderze

Funchal to portugalskie miasto położone na Archipelagu Madera. Miasto to znane jest z kilku rzeczy: to właśnie z samej stolicy Madery pochodzi znany na całym świecie piłkarz Cristiano Ronaldo, z niezwykłego ogrodu Monte Palace Tropical Garden, który znajduje się na szczycie góry Monte – można w nim znaleźć rośliny ze wszystkich stron świata, to właśnie tu można przejechać się toboganem, czyli słynnymi koszami saneczkowymi, nie można również przegapić przechadzki po Rua de Santa Maria i obejrzeć tzw. „Sztukę otwartych drzwi”.

“Sztuka otwartych drzwi” („artE das pORtas Abertas”), czyli kolorowe drzwi na ulicach Funchal

Jedną z najstarszych części portugalskiego Funchal jest ulica Rua de Santa Maria. Do nie tak dawna była to jedna z najniebezpieczniejszych i zaniedbanych dzielnic, ale od dziesięciu lat rozkwitła i przyciąga co roku tłumy turystów. Jak do tego doszło?

“Sztuka otwartych drzwi” została zainicjowana przez João Carlosa Abreu (były regionalny sekretarz do spraw turystyki i kultury na Maderze) oraz Jose María Montero Zyberchema. To oni rozsławili na cały świat kolorowe drzwi Funchal. Ci dwaj panowie podarowali drugie życie uroczej wąskiej uliczce. Ich projekt powstał z myślą o otworzeniu nie tylko samej uliczki, ale i bramy miasta w celu promowania lokalnej kultury i sztuki. Lokalni artyści, miejscowi malarze oraz graficy bardzo chętnie zaangażowali się w projekt odnowy starej części Funchal i niemal od razu przystąpili do pracy. Ich zadaniem było ozdobić swoimi rysunkami drzwi, ścian według własnego pomysłu. Domy i kamienice przestały wkrótce straszyć obdrapanymi ścianami i odpadającym tynkiem ze ścian, a dzisiaj dumnie przyciągają spojrzenia turystów kolorowymi drzwiami, bramami, łukami oraz muralami. Obecnie Funchal może poszczycić się szczególną atrakcją, która jest bardzo chętnie fotografowana zarówno przez miejscowych, jak i przez turystów, którzy przyjeżdżają na Maderę aby na własne oczy zobaczyć kolorowe drzwi Rua de Santa Maria. Mówi się, że “sztuka otwartych drzwi” jest jedynie wstępnym zalążkiem do większego projektu artystycznego mającego na cel renowację innych okolicznych miast i miasteczek.

Poza niesamowitą sztuką uliczną dzielnica obfituje w liczne mniejsze i większe restauracje, galerie sztuki oraz stragany z ręcznie wykonanymi pamiątkami i lokalnymi wyrobami. Z ciekawostek, warto nadmienić iż w Funchal znajdują się także dwa murale z podobizną tutejszego celebryty, znanego piłkarza – Cristiano Ronaldo.