Florencja od kuchni

Jednym z popularniejszych kierunków, jaki obierają sobie turyści są Włochy. Z reguły jest tam ciepło, pięknie i serwowane jest pyszne jedzenie. Poza tym, Włosi słyną z organizacji wszelkiego rodzaju targów. Rocznie organizuje się ich ponad tysiąc, co daje ogromną kwotę obrotu, opiewającą na nawet 10 miliardów euro. To idealne miejsca na zakup lokalnych produktów.

Miejsce dla każdego

Włoskie targi, nazywane Mercato, odbywają się we Włoszech cyklicznie i z niezwykłą częstotliwością, bo zazwyczaj raz w tygodniu. Asortyment dostępny dla klientów jest naprawdę spory, bo można tam kupić sobie coś do ubrania, do jedzenia (chodzi o jedzenie lokalne, jak i słodycze); dostępne są kosmetyki, czy nawet płyny do tkanin. Słowem- można tam kupić cokolwiek. Wytrawne oko nie będzie miało problemu ze znalezieniem perełek, które zadowolą rodzinę, czy przyjaciół.

Mercato Centrale

Przy okazji zwiedzania włoskich targów, warto zatrzymać się w stolicy Toskanii- Florencji. Odbywa się tam szczególny targ nazywany Mercato Centrale. Pierwotnie znajdował się on w innym miejscu, ale wraz z rozrostem miasta okazało się, że jest zbyt mały i zdecydowano się go przenieść i rozbudować. Budynek hali nietrudno zlokalizować- sąsiaduje z Mercato San Lorenzo, które słynie ze sprzedaży wyrobów skórzanych. Mercato Centrale obfite jest w lokalne produkty gastronomiczne- pełno tutaj najwyższej jakości wędlin, salami, a także serów i ryb. Nie może zabraknąć oczywiście pizzy, bo Włosi przecież z niej słyną. Jest to doskonała okazja na spróbowanie pizzy neapolitańskiej, bo w Polsce jest ona dużo mniej popularna. Zadowoleni z wizyty będą nawet smakosze o dość oryginalnie usposobionych żołądkach i kubkach smakowych , bo na targu handluje się także podrobami. Dostaniemy tutaj bez problemu znane lokalnej społeczności trippa alla fiorentina, czyli po prostu flaki. Wybór jest ogromny i naprawdę trudno o to, żeby ktoś wyszedł Mercato Centrale głodny.

Prawdziwe włoskie życie

Lokalne targi we Włoszech są oczywiście mocno popularne, co prowadzi zwykle do dzielenia wspólnej przestrzeni z ogromną ilością osób. Warto w takim wypadku wybrać się na targ we Florencji rano, ewentualnie późnym wieczorem, bo targ otwarty jest od 8 rano do północy. Inne informacje nie są nam potrzebne, bo niemożliwością jest trafienie na zamkniętą halę w tym przedziale godzinowym. Dlaczego? Bo targ otwarty jest codziennie.

Odwiedzanie lokalnych targów jest bardzo pomocne w poznaniu prawdziwego włoskiego życia. Nie są to bowiem miejsca z założenia przeznaczone dla turystów, a dla okolicznych mieszkańców. Przebywając we florenckiej hali poczujemy, co naprawdę znaczą Włochy.

targ florencja, mercato centrale florencja