Jak smakuje Madera

Myślisz, że twoi bliscy byli już we wszystkich pięknych miejscach na świecie i ty teraz możesz tylko powtarzać ich kolejne wyprawy? Albo sam masz we krwi podróżnika i zwiedziłeś już wszystkie pierwszorzędne wakacyjne kurorty? A co jeśli powiemy, że nie i został jeszcze jeden cel podróży z naprawdę świetną atrakcją turystyczną?
Przedstawiamy Wam Maderę oraz najsłynniejszy targ – Mercado dos Lavradores Funchal.

Madera – co gdzie i jak?

Madera to archipelag egzotyczny dla nas wysp, na Oceanie Atlantyckim. Przynależy on do Portugalii, a bardzo mili mieszkańcy z łatwością posługują się językiem portugalskim.
Niestety ale na Maderze nie znajdziemy wielu pięknych plaż. Większość wysp jest dość skalista, ale za to wybrzeża ozdabiają wspaniałe klify.
Jednak największą atrakcją Madery są przesłodkie, egzotyczne owoce oraz świeżo wyłowione z oceanu ryby. Wszystkie te wspaniałości można zaś podziwiać na bazar Funchal.

Targ Funchal

Targ w Funchal to dwupoziomowy budynek w centrum miasta. Co najważniejsze w większości tworzą go lokalni, mali rolnicy, rybacy i rzemieślnicy. Dzięki temu turysta, który wchodzi na targ może mieć pewność, że wszystko będzie świeże, pochodziło z lokalnych rejonów, a także, że wspiera lokalny biznes. Jedyna na co trzeba uważać na Targu Rolników – bo tak tłumaczy się jego oryginalna nazwę – to ceny.
Są one czasem wygórowane, a sprzedawcy próbują ugrać więcej niż powinni ale da się to zmienić. Jak to bywa na targach możliwa jest negocjacja ceny.
Przechodząc jednak do rzeczy miłych – jak w ogóle wygląda targ w Funchal?

Plan Targu

Jeśli wchodzimy od głównego wejścia od razu jesteśmy zasypani kwiatami. Tam znajdują się bowiem stanowiska wielu lokalnych i przemiłych kwiaciarek. W swojej ofercie mają one piękne, cięte kwiaty z lokalnych upraw, ale też wiele sadzonek i cebulek egzotycznych roślin wprost z tego raju na Ziemi.
Lepiej nabrać dość dużo powietrza przesyconego tymi wspaniałymi zapachami, bo gdy przejdziemy przez urokliwy dziedziniec z kawiarenkami to znajdziemy się na targu rybnym.
W tym miejscu zapachy raczej nie kuszą, ale widok egzotycznych, dziwnych i niespotykanych nigdzie indziej ryb przyciąga.
Na piętrze – i w niektórych miejscach na parterze – znajduje się prawdziwy skarb Madery. Owoce. Stoiska z owocami to większość targu Funchal. Wśród oferty możemy znaleźć tak klasyczne owoce jak banany, marakuje, ale też tam mało spotykane jak smoczy owoc, ceriman, czyli ananasobanan.
Każdy z nich wart jest zobaczenia, a jeszcze bardziej skosztowania. Zwłaszcza, że ceriman przez wielu uznawany jest za najsmaczniejszy owoc świata.

Jeśli szukasz nowego, egzotycznego celu podróży Madera targ owocowy, jest idealnym miejscem dla Ciebie.