Zamek w Oporowie

Podróżowanie stało się pasją dużej części naszego społeczeństwa. Poświęcamy wiele czasu na odkrywanie nowych miejsc, ich historii oraz piękna, często jednak nasze poszukiwania kierujemy do tropikalnych krajów, które zachwycają i zadziwiają nas swoją kulturą. Zapominamy o tym jak wiele zaoferować może nam Polska, jak wiele pięknych miejsc i ciekawych zabytków możemy znaleźć kilka kilometrów od naszego domu. Naprawdę warto dać szansę naszym regionom i bliżej poznać naszą rodzimą kulturę oraz historię. Przykładem miejsc, które warto wziąć pod uwagę w trakcie planowania weekendowych podróży jest Zamek w Oporowie.

Zamek Oporów jest ceglanym zamkiem wybudowanym 1434-1449. Budowla jest przykładem stylu gotyckiego i charakteryzuje się wyjątkowym klimatem. W kolejnych latach od wybudowania zamku zachodziły w nim niewielkie zmiany co doprowadziły do pojawienia się elementów reprezentujących inne style w architekturze są to między innymi renesansowe stropy lub barokowe otwory okienne. Wokół kompleksu zamkowego rozciąga się park, w którym można odpocząć i spędzić czas z rodziną na łonie natury. Obecnie na terenie zamku znajduje się muzeum, w którym zebrane są eksponaty z różnych epok – duża część zbiorów należała w przeszłości do właścicieli zamku – mowa tu między innymi o obrazach i cennych przedmiotach.
Dla podróżników najważniejsze są jednak informacje dotyczące hasła zamek w Oporowie zwiedzanie. Muzeum dla zwiedzających otwarte jest codziennie – godziny otwarcia zależne są od sezonu oraz dnia tygodnia. Cena biletu normalnego wynosi 10 zł, zaś bilet ulgowy zakupić można za 7zł. W poniedziałki wejście do muzeum jest darmowe. Osoby, które chcą spędzić czas na terenie parku nie muszą kupować biletów – tu wstęp jest darmowy. Na terenie zamku znajdują się również pokoje gościnne, w których można spędzić urlop. Ciekawa informacja dla nauczycieli – Oporów zamek organizuje również lekcja dla dzieci – może być to świetną propozycją dla najmłodszych, która pozwala połączyć naukę z rozrywką.

Zamek w Oporowie jest miejscem mało znanym wśród polskich turystów. Warto jednak dowiedzieć się więcej na jego temat i wpisać go na swoją listę celów podróżniczych. Możecie wybrać się tam całą rodziną na weekend wiosną lub latem. Będzie to świetny sposób na miłe spędzenie czasu, ale również na poszerzenie waszej wiedzy. Jesteśmy pewni, że będziecie zachwyceni pięknem zarówno zamku, eksponatów prezentowanych w muzeum, jak i parku krajobrazowego, który rozciąga się dookoła.