W inkaskiej krainie.

Gdzie znajdziemy ślady starożytnych Inków? W jakiej krainie żyje ponad 1800 gatunków ptaków? Skąd możemy przywieźć własnoręcznie tkane dekoracje z wełny alpak?

Na te wszystkie pytania odpowiedź jest tylko jedna: PERU.

Kraj przepełniony kolorem, niebywałą szatą roślinną, znakomitą kuchnią i ciekawą kulturą.

Miejsce kryjące w sobie wiele peruwiańskich tajemnic.

Przedstawiamy Wam ciekawostki o Peru, które musicie poznać!

 1. Czy wiecie, że najwyżej położone miasto na świecie znajduje się właśnie w Peru?

  Miasteczko o nazwie La Rinconada położone jest na wysokości aż 5100 m n.p.m.

  Do zasiedlenia rozrastającego się wręcz w chmurach miasteczka przyciąga ludność prosperująca kopalnia złota, która jest głównym źródłem jej utrzymania.

  Możemy zastanawiać się, w jaki sposób ludzki organizm może normalnie funkcjonować na takich wysokościach?

  Z uwagi na przebywanie powyżej 5 tys. m n.p.m. mieszkańcy La Rinconady zostali objęci specjalistycznymi badaniami przeprowadzonymi przez naukowców. Co ciekawe, wykazały one, że osoby te mają 8 litrów krwi w organizmie (ilość krwi u przeciętnego człowieka wynosi od 4-5 litrów), a ich serca są znacznie przerośnięte. Niestety, skutkuje to krótszym czasem życia – przeżywają oni około 55 lat.

 2. Peru jest najbardziej atrakcyjną destynacją dla obserwatorów i miłośników ptaków.

  W 2007 roku z wyboru Nature Bird Fair i British Birdwatching Fair, Peru okrzyknięto rajem dla ornitologów i fotografów. A to za sprawą aż 1800 gatunków występujących na obszarze tego kraju. Co ciekawe, 139 gatunków występujących na obszarze kraju jest endemicznych, a 91 zagrożonych na całym świecie.

  Najpopularniejszym z nich jest kondor wielki, który na stałe zadomowił się w wysokich partiach gór i występuje tylko w Ameryce Południowej.

 3. Najpiękniejsza pamiątka z Peru?

  Narzuta, dywanik, portfel czy szalik. Niby banalne rzeczy i wszędzie można je nabyć, ale uwierzcie, że te peruwiańskie są niezwykle unikatowe i praktyczne. Jedyne w swoim rodzaju, bo najbardziej cenne, wykonane są ręcznie z wełny alpak. Niektóre narzuty powstają kilkadziesiąt dni i mają niezawodną jakość.

  Jak widać Peru zaskakuje nas odrębnością na różnych płaszczyznach. Od krajobrazów poprzez faunę, kończąc na unikatowym, pięknym rękodziele. Może warto zaplanować wyprawę w to magiczne miejsce?