10 najważniejszych powodów do medytacji

Tysiące badań wykazało pozytywne skutki medytacji. Oto 10 powodów dla których warto zacząć medytować.

Korzyści płynące z praktyki medytacyjnej nie są tajemnicą. Praktyka ta jest często reklamowana jako nawyk ludzi odnoszących sukcesy (i szczęśliwych), polecana jako sposób radzenia sobie ze stresem i lękiem oraz chwalona jako kolejna wielka rzecz w głównym nurcie dobrego samopoczucia. I to nie jest tylko anegdota. Tysiące badań wykazało pozytywny wpływ medytacji na nasze zdrowie i samopoczucie. Przejrzeliśmy listę, aby przedstawić najważniejsze informacje z wczesnych etapów badań nad uważnością.

Lepszy sen: dłuższe zamknięcie oczu w nocy oznacza jaśniejsze dni

Sen to nie tylko relaksacja przez osiem godzin dziennie – ma zasadnicze znaczenie dla naszego funkcjonowania poznawczego. Medytacja zapewnia różnego rodzaju korzyści, takie jak poprawiony sen REM i zwiększony poziom melatoniny.

Okazuje się, że może nawet pomóc w poważnych problemach ze snem. Naukowcy przeprowadzili badanie, aby sprawdzić, czy medytacja uważności przyniesie korzyści osobom zmagającym się z chroniczną bezsennością. Po ośmiu tygodniach osoby uczestniczące w treningu medytacyjnym miały krótszy całkowity czas czuwania w nocy, były bardziej zrelaksowane przed pójściem spać i zmniejszyły nasilenie problemów ze snem. Ponadto, w kolejnym badaniu sześć miesięcy później, osoby cierpiące na bezsenność utrzymywały lepszą jakość snu.

Mniej stresu: Zrób miejsce na więcej szczęścia

Mało znanym sekretem jest to, że dyrektorzy z Wall Street, znani artyści i śmiałkowie z Doliny Krzemowej to jedni z największych zwolenników medytacji jako sposobu na radzenie sobie ze stresem.

Badanie przeprowadzone w 2005 roku w Harvard Medical School wykazało, że medytacja zwiększa grubość kory przedczołowej, czyli obszaru mózgu związanego z uwagą i samoświadomością.

Co więcej, teraz wiemy, że zmniejsza to nawet stres i wypalenie pracowników. Badanie nauczycieli w szkole dla dzieci z poważnymi problemami behawioralnymi, które były leczone programem medytacji transcendentalnej, wykazało mniej stresu, mniej depresji i ogólnie niższe wypalenie niż inni nauczyciele.

Więcej uważnych posiłków: koniec z jedzeniem ze stresem

Naukowcy z UC San Francisco zbadali grupę kobiet, aby sprawdzić, czy medytacja może zapobiec przejadaniu się. Naukowcy nie zalecili żadnej diety, ale zamiast tego nauczyli uważnego jedzenia i kazali uczestnikom medytować przez trzydzieści minut dziennie. Co się stało? Podczas gdy grupa kontrolna faktycznie przybrała na wadze, uczestnicy leczenia utrzymali wagę, a także obniżyli poziom kortyzolu. Większe redukcje kortyzolu i stresu również wykazały większe zmniejszenie tkanki tłuszczowej w jamie brzusznej.

Zmniejsz ból i leczyj szybciej: złagodź ból, zmieniając zdanie

Jon Kabat-Zinn, który kieruje Center for Mindfulness in Medicine na University of Massachusetts Medical School, udowodnił już w latach 80., że medytacja i uważność mogą znacznie poprawić objawy bólu i jakość życia u pacjentów z przewlekłym bólem, nawet do czterech lat później. Jego program o nazwie Redukcja stresu oparta na uważności (MBSR) jest szeroko praktykowany.

Niedawno przyjrzeliśmy się również, w jaki sposób może być zaangażowany mózg. Kiedy badacze mieli uczestniczyć w czterodniowym treningu opartym na uważności, uczestnicy zgłaszali mniejszą intensywność bólu i nieprzyjemności. Co więcej, MRI wykazało zmniejszenie przepływu krwi w mózgu wywołanego bólem podczas sesji medytacyjnych.

Pokonaj lęk: wyślij pakowanie zmartwień

Skupianie się na wszystkich okropnych rzeczach, które mogą nam się przydarzyć – ale często się to nie zdarza! – odciąga nas od teraźniejszości i powoduje, że nasze ciała są bardzo stresujące.

Dr Elizabeth Hoge, psychiatra i adiunkt psychiatrii w Harvard Medical School, odkryła, że medytacja może pomóc nawet osobom z uogólnionym zaburzeniem lękowym, stanem charakteryzującym się trudnymi do opanowania zmartwieniami, złym snem i drażliwością.

Więcej uśmiechu: szczęśliwa pigułka bez skutków ubocznych

Medytacja pomaga nam zyskać świadomość naszych umysłów, dzięki czemu możemy zobaczyć negatywne myśli i powiedzieć „te myśli to nie ja”. Zmniejszanie się utożsamiania się z naszymi emocjami i myślami pomaga tym myślom stracić moc.

Badanie przeprowadzone na Harvardzie wykazało, że błądzenie umysłem, które często oznacza dryfowanie w kierunku tych negatywnych myśli, było związane z nieszczęściem. Niedawno Madhav Goyal, który kierował badaniami naukowców z Johns Hopkins, powiedział, że w przypadku depresji „stwierdziliśmy około 10 do 20 procentową poprawę objawów depresji w porównaniu z grupami placebo. Jest to podobne do skutków leków przeciwdepresyjnych w podobnych populacjach ”.

Spokojnie: nie pozwól, by małe rzeczy cię przygnębiły

Relaksowanie ciała i umysłu za pomocą medytacji pomaga zachować koncentrację, gdy nieuchronnie napotykasz te codzienne stresory – każdy ruch w godzinach szczytu?

Badacze z Benson-Henry Institute w Massachusetts General Hospital odkryli, że praktykowanie medytacji powoduje coś, co nazywa się „reakcją relaksacyjną”, przeciwieństwem reakcji „walcz lub uciekaj” – co dzieje się z naszymi ciałami, gdy jesteśmy zestresowani. Ich badania wykazały, że reakcja relaksacyjna łagodzi niepokój, a także ma pozytywny wpływ na tętno, ciśnienie krwi i aktywność mózgu.

Popraw swoje życie miłosne: Twój związek będzie Ci wdzięczny

Twój partner ci podziękuje. Ucząc się lepiej rozpoznawać emocje własne i innych, łatwiej będzie ci doświadczyć trwałej harmonii w związkach.

Naukowcy z University of California-San Francisco nauczyli 82 nauczycielki, wszystkie zamężne lub mieszkające z partnerem, jak medytować. W porównaniu z grupą kontrolną, która nie nauczyła się medytacji, kobiety wykazywały mniej negatywnych wyrazów twarzy podczas testu interakcji małżeńskiej. Dobra wiadomość, ponieważ badania przeprowadzone na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley wykazały, że ludzie, którzy wykazują negatywną minę w stosunku do swoich partnerów, są bardziej skłonni do rozwodu.

Maharishi International University w Iowa odkrył, że kobiety, które praktykowały medytację, zgłaszały znacznie większą satysfakcję małżeńską niż te, które tego nie robiły. Ci, którzy regularnie medytowali, widzieli największe korzyści.

Prowadź udane życie: jasna droga do osiągnięcia swoich celów

Może słyszałeś, że potrzeba 10 000 godzin ćwiczeń, aby być w czymś świetnym. The Beatles zagrali razem 1200 koncertów, zanim stali się znani na całym świecie. Bill Gates zaczął programować w ósmej klasie. Jednak nowe badania pokazują, że istnieje inny przepis na sukces.

Światowej klasy sportowcy, najlepsi menedżerowie i światowej klasy zawodnicy podczas testów wykazali wysoki poziom tak zwanej integracji mózgu. Oznacza to, że ich mózgi są połączone silnymi połączeniami między różnymi obszarami, mają zwiększoną uwagę i są w stanie szybko myśleć, aby radzić sobie z problemami.

To jest nowy klucz do sukcesu, jak zauważył amerykański neurobiolog dr Fred Travis, ponieważ jest to rozpalacz kreatywności, który często prowadzi do sukcesu.

Na szczęście badanie z Harvard Medical School wykazało, że medytacja powoduje zmiany w falach mózgowych, które w rzeczywistości poprawiają funkcjonalność mózgu. Możesz odnieść sukces w każdej dziedzinie swojego życia i po prostu pomyśleć o tym, ile czasu zaoszczędzisz!