Marettimo – wyspa gdzie czas płynie w innym rytmie

roberto from italy, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons

Marettimo- Wyspa Szczęśliwa

Na Morzu Śródziemnym, nieopodal miejsca, gdzie położona jest Sycylia, leży niewielkich rozmiarów- bo o powierzchni nieco ponad 10 kilometrów- wyspa. To rejon historyczny, bo w jej okolicy odbyła się I Wojna Punicka- morska bitwa pomiędzy Rzymianami, a Kartaginą. Teraz jest tam spokojniej i wyspa otwarcie wita zmęczonych turystów.

Lokalizacja

Wyspy Egadzkie to wyspy należące do Włoch. Łącznie zajmują powierzchnię 37,45 km². Największa z nich, to Favignana (20 km²), jednak to Marettimo zdaje się być bardziej charakterystycznym punktem na mapie, mimo że jest dwa razy mniejsze. Dzieje się tak za sprawą tego, że znajduje się tam najwyższy szczyt owych punktów na mapie Morza Śródziemnego, liczący 686 m n.p.m . Co prawda, nie robi on szczególnego wrażenia w skali globalnej, ale na wyspy wystarczy.

Co oferuje nam wyspa i dlaczego jest to teren wyjątkowy?

Jest to miejsce niezwykle klimatyczne, pełne jaskiń i grot, które- jako turyści- możemy zwiedzać i podziwiać. Do najciekawszych należy grota perciata- wokół ciepła woda i wcale nie tak duża liczba turystów, co zdecydowanie zachęca do spędzenia popołudnia. Miejsce w sam raz dla zwolenników pływania albo też i nurkowania. Jednak nie każdy lubi pływać i Marettimo to rozumie, bo w swojej ofercie ma, rzec jasna piękne, plaże- między innymi Cala Bianca lub Punta Troia. Można się więc po prostu wylegiwać i podziwiać zachody Słońca, które wygląda przepięknie szczególnie tutaj, w atmosferze spokoju i regeneracji.

Zadowoleni będą także ci, którzy od morza wolą klimaty górskie. Monte Falcone jest najwyższym szczytem górskim, ale nie jedynym, więc zwolennicy wspinaczek znajdą zapewne coś dla siebie z zastrzeżeniem, że jest to urlop i nie ma co się nadwyrężać. Na to przyjdzie jeszcze czas.

Czy to nie jest niezwykłe, że mamy na wyspie dostęp jednocześnie do morza i gór?
A to wszystko na powierzchni niewielkiej- pokonanie całej wyspy nie należy do zadań trudnych i bardzo wyczerpujących. W dodatku powstająca w umyśle każdego odwiedzającego świadomość izolacji od reszty świata sprawia, że jest to miejsce idealne dla zmęczonych codziennością urlopowiczów.

Nocleg i wypoczynek – Marettimo: gdzie nocować?

Interesującym jest fakt, że sycylijska wyspa posiada jeden hotel, który ze względu na swą wielkość, może przyjmować masowych turystów. Marettimo Residence- bo tak się nazywa- to czterogwiazdkowy hotel oferujący nam wysoki standard i przepiękne widoki. Oczywiście nie każdego stać na luksus- nie trzeba od razu tak hucznie obchodzić pobytu tutaj. To jest właśnie całe Marettimo- miejsce dla ludzi o różnych zainteresowaniach, oczekiwaniach i zasobności portfela. Wyspa Szczęśliwa, do której trafiają umarli duszą, zmęczeni po całym roku pracy. To idealne miejsce do odżycia i naładowania baterii. To istny raj.