Z czego słynie Japonia?

Japonia. Kraj nie tylko kwitnącej wiśni.

Ten azjatycki kraj zachwyca nie tylko wiosną. Wtedy możemy oglądać japońskie ogrody tonące w przepięknych, różowych kwiatach kwitnących wiśni. To także kraj technologii, sushi, punktualności, sumo, mangi i kimona. Z czego słynie Japonia?

Dewiza kraju.

Narodowym mottem kraju jest: „Pokój i postęp”. System polityczny kraju to monarchia konstytucyjna. Cesarz pełni główne role i funkcje reprezentatywne, choć władza wykonawcza należy do rządu. Japonia ma najstarszy tekst hymnu na świecie, pochodzący z X w. Wiele zasad reguluje prawo. Pracownicy nie mogą przebywać w biurach pracy poza godziną 21. Przysługuje im krótka drzemka w ciągu dnia. Samochody mają wbudowane ograniczenie prędkości do 180 km/godz. Jeżeli małżeństwo nie posiada dzieci, powszechnie akceptuje się kochankę męża. Sportem narodowym jest sumo, a symbolem drzewo wiśni. To kraj automatów. Można w nich kupić nie tylko piwo, ale też bieliznę bądź żarówki. W kraju tym produkuje się najwięcej samochodów na świecie. Obowiązuje ruch lewostronny.

Japońska kuchnia.

Podstawowym daniem jest ryż i ryba. Ponadto w kuchni używa się wiele warzyw, z kiełkami i fasolką mung na czele. Dominują jaja, tofu, owoce morza i grzyby. Jedzenie tego kraju jest najbardziej pożywne i najzdrowsze na świecie. W Japonii ludzie żyją najdłużej. Jedząc, używa się pałeczek zamiast sztućców. Serwuje się sushi, ramen (bulion z pszennym makaronem) oraz sashimi, czyli danie z surowego mięsa. Mlaskanie i siorbanie podczas spożywania posiłków jest przejawem uznania dla kucharza. Jeśli chodzi o trunki, to sake jest najbardziej popularnym alkoholem, wywodzącym się z tradycji fermentowania ziaren ryżu.

Co warto zobaczyć?

Fuji to najwyższa góra kraju (3776 m n.p.m.). Można na nią wejść tylko dwa razy w roku (w lipcu i sierpniu). Położona jest u zbiegu trzech płyt tektonicznych, 100 km od Tokio.
Stolica to nie tylko bary z sushi, ale także opływająca w luksusy dzielnica Ginza -dzielnica wielu centrów handlowych i firm. Tokio jest różnorodne, pełnie i zatłoczonych, kolorowych ulic, ale też okryte kilkoma, przepięknymi parkami i ogrodami. Nokko to mała miejscowość, która jest położona w górach. Stanowi świątynny kompleks sintoistycznych chramów Tosho-gu. To magiczne mauzoleum z przepiękną, kapiącą złotem bramą. Warto też zobaczyć Narę pierwszą stolicę Japonii i siedzibę dworu cesarskiego z VIII w. Kioto z kolei zachwyca pięknymi kimonami, które tutaj można spotkać częściej, niż w innych miastach kraju. Uroku dodają miastu stare drewniane domy i knajpki z papierowymi lampionami i wachlarzami.

Kraj wschodzącego słońca zaskakuje nieoczywistością i różnorodnością na każdym kroku. Warto poznać tę odległą nam kulturę. Japonia wszak to nie tylko kotki i maskotki HelloKitty, to zupełnie inny świat.