Palmiarnia zamku książ

Fascynujące miejsce Dolnego Śląska, pełne barwnych roślin i egzotycznych zwierząt. Wałbrzyska palmiarnia, idealnym miejscem na rodzinny spacer.

Dolny Śląsk jest fascynującym regionem Polski, pełnym wyjątkowych, ciekawych oraz tajemniczych miejsc. Jednym z nich, jest otworzona w 1913 roku Palmiarnia Zamku Książ, wypełniona po brzegi egzotycznymi gatunkami roślin.
Dlaczego to miejsce jest tak fascynujące? Co wyróżnia je na tle innych, egzotycznych ogrodów? Aby poznać nieco bardziej Palmiarnię, należy przybliżyć historie jej powstania.

Zamek Książ Palmiarnia Henryka XV von Pless.

Wałbrzyska Palmiarnia, to wyjątkowo ciekawe miejsce, w którym na obecną chwilę, podziwiać można różne gatunki roślin oraz zwierzą, w tym urocze Lemury. Jej budowę, zlecił Henryk XV von Pless, który zamieszkiwał Zamek Książ. Powodem jej budowy, było dostarczenie książańskiej kuchni smacznych, świeżych, egzotycznych owoców, z których kuchnia, miała przygotowywać dania dla całej rodziny. Budowa rozpoczęła się w 1911 roku, jednak ze względu na podłoże, oraz egzotyczne gatunki roślin, jej budowę zakończono w 1913 roku.
Obecnie, zwiedzając Palmiarnię, zobaczyć można liczne cytrusy, w tym pomarańcze oraz cytryny, granaty, oraz rośliny ozdobne, na przykład sukulenty, pnącza, drzewa oraz krzewy. Ciekawostką tego miejsca, jest opuncja, która ze względu na odpowiednie warunki, oraz pielęgnację zakwitła, wypuszczając przepiękny, barwny kwiat, o wyjątkowym zapachu.
Palmiarnia Książ, ma również swoich wyjątkowych mieszkańców. Należą do nich żółwie, ryby, paw oraz wspomniane wcześniej lemury. Zwierzęta te, doskonale odnalazły się w zamkowej palmiarni, dlatego ich populacja stale rośnie.
Wałbrzyska Palmiarnia, składa się ze stale ocieplanych szklarni, kawiarni, oraz ogrodów zewnętrznych, gdzie wypocząć można na świeżym powietrzu. Zwiedzając palmiarnię, turyści poruszają się w jednym kierunku, wytyczoną, dostosowaną do wózków, utwardzoną alejką. Dzięki doskonałemu rozlokowaniu roślin, można wykonać w niej wspaniałe sesje zdjęciowe. Idealnym do tego miejscem, jest miedzy innymi mostek, wykonany pośród barwnych roślin, dzięki czemu zdjęcia są oryginalne oraz bajeczne.

Co wyróżnia Wałbrzyską Palmiarnię na tle innych ogrodów botanicznych?

Palmiarnia w Wałbrzychu, jest jedną z nielicznych palmiarni, wybudowanych na polecenie rodu, zamieszkującego zamek. Ponadto, znajduje się w niej tuf wulkaniczny, pochodzący z wulkanu Etna, a na terenie palmiarni, znajduje się nawet ogród japoński. To wszystko sprawia, że miejsce jest niepowtarzalne oraz fascynujące.
Jeśli chcesz zobaczyć wyjątkowe miejsce, pełne barwnych kwiatów, oraz stale zielonych drzew, koniecznie wybierz się do Palmiarni Zamku Książ, gdzie fantastycznie spędzisz czas, śród egzotycznych gatunków roślin oraz zwierząt.