O czym trzeba pamiętać, przygotowując samochód do zimy?

Wraz z nadejściem mrozów i opadów śniegu nasze samochody nie mają łatwo. Stąd też nie chcąc wystawiać ich na nadmierną eksploatację, powinniśmy przygotować je w odpowiedni sposób. W ten sposób unikniemy kłopotliwych sytuacji powiązanych nie tylko z samą jazdą, ale też funkcjonowaniem pojazdu. Stąd też najpóźniej wraz z nadejściem później jesieni, należy zabrać się do pracy. O czym dokładnie należy pamiętać, zaprezentujemy w dalszej części tekstu.

Zima w Polsce bywa nieprzewidywalna, a zatem i szalenie trudna dla kierowców. Na domiar złego spora część z nich nie potrafi odpowiednio wyszykować auta na ten czas. Chodzi bowiem o to, iż
sama wymiana opon z letnich na zimowe to zdecydowanie za mało. Poniżej zaprezentujemy przynajmniej dziesięć rzeczy które trzeba sprawdzić w samochodzie przed zimą.

Działania krok po kroku przygotowujące nasz pojazd do zimy

Tuż przed wspomnianą już wymianą opon, trzeba zatroszczyć się o podwozie i nadwozie auta. Wszyscy wiemy doskonale, że drogowcy nie żałują soli na drogach, a to niestety szkodzi karoserii. Jeszcze w kontekście zabezpieczenia lakieru problem nie jest aż tak duży, bo wystarczy jedynie tę powierzchnię przeczyścić i wypolerować specjalnymi preparatami. Natomiast w przypadku podwozia trzeba już podjąć działania mające na celu jego zakonserwowanie. Zajmuje to w garażowych warunkach jednak sporo czasu, a zatem lepiej powierzyć niniejszą czynność specjalistom. Warte podkreślenia jest również to, że konserwowanie aut najlepiej przeprowadzić podczas sprzyjającej aury tj. pogodnego i bezdeszczowego dnia.

10 często pomijanych zadań, które nie dadzą ci zaskoczyć się przez zimę

Kolejnymi aspektami, jakie są niezbędne do przygotowania naszego pojazdu do zimy to:

  • ocena stanu akumulatora i alternatora,
  • kontrola ciśnienia w oponach,
  • obserwacja poziomu płynu chłodniczego,
  • wymiana wycieraczek,
  • sprawdzenie filtrów,
  • uzupełnienie płynu w spryskiwaczach,
  • inspekcja reflektorów samochodowych,
  • ocena stanu świec żarowych i zapłonowych,
  • smarowanie uszczelek drzwi,
  • ocena stanu zawieszenia z naciskiem na amortyzatory.

Niezbędnik kierowcy zimą

Chcąc być dobrze przygotowanym na zimę, nie można skupić się tylko na ochronie auta. Ważne jest też wyposażenie pojazdu w pomocne dodatki. Wśród takich elementów na uwagę zasługują zwłaszcza: odmrażacz do zamków i szyb, szczotka do odśnieżania, skrobaczka do szyb, kable rozruchowe, rękawice robocze oraz łopata.