Finanse nastolatka

Konto nastolatka

Większość ludzi w wieku nastoletnim posiada już swoje pieniądze. Niezależnie od tego, czy pochodzą one z oszczędności, sezonowej pracy czy innych źródeł, warto nastolatkowi założy odpowiednie konto w banku. Dzięki temu finanse będą bezpieczne, pod kontrolą, a młody człowieka nauczy się gospodarować swoimi środkami.

Kiedy i jak?

Pierwsze konto w banku, może posiadać osoba, która ukończyła 13 rok życia. Każdy bank ma inną ofertę, jednak w większości z nich konto młodzieżowe jest darmowe. Dotyczy to zarówno jego założenia jak i korzystania. W przypadku tego rodzaju kont, wymagania są nieco mniejsze niż w przypadku kont dla osób dorosłych. Nastolatek może korzystać z niego albo regularnie albo jedynie okazjonalnie. W żadnym z tych przypadków nie powinno to wiązać się z dodatkowymi opłatami i kosztami. Tak jest w dużej ilości banków, jednak trzeba mieć na uwadze to, iż każdy z nich ma swoją ofertę i indywidualne wymagania.
Do założenia konta dla nastolatka, potrzebne będą:

  • zgoda opiekuna prawnego,
  • dowód osobisty, legitymacja szkolna albo paszport,

Z potrzebnymi dokumentami należy wybrać się do banku i skonsultować z jego pracownikiem.

Co można?

Nastolatek, który posiada swoje konto może:

  • korzystać z usług bankowości online,
  • wpłacać i wypłacać środki,
  • dokonywać płatności telefonem,
  • dokonywać przelewów,
  • ustalać pełnomocnika do swojego konta bankowego.

Konto bankowe dla osoby, która ukończyła 13 rok życia jest bardzo dobrym pomysłem. Nastolatek może kontrolować swoje finanse, są one bezpieczne, a korzystanie z konta jest łatwe i nie wiąże się z żadnym ryzykiem, jeśli młody człowiek robi to w prawidłowy sposób. Warto przed wręczeniem danych do korzystania z konta, porozmawiać z nastolatkiem na temat najważniejszych kwestii, szczególnie tych, które dotyczą bezpieczeństwa korzystania z konta. Należy zwrócić uwagę na kwestię korzystania z bankowości online, ponieważ to tutaj może czekać wiele niebezpieczeństw na młodego człowieka i jego finanse. Jeśli jednak osoba dorosła uświadomi nastolatka, na pewno korzystanie z konta będzie łatwe i w pełni bezpieczne.