Wierzby rodzaje wierzb miniaturowych.
Wśród wierzb szczepionych na pniu można wyróżnić:
- wierzby o pędach przewisających
- wierzby o koronach kulistych
- wierzby o koronach gniazdkowatych.
Najczęściej wybierane do posadzenia w ogrodach wierzby szczepione na pniu to:
- wierzba iwa pendula – pięknie komponuje się ona z roślinami o ciemnym wybarwieniu
- wierzba integra pendula – odmiana ta najlepiej prezentuje się posadzona jako soltier, jest ozdobna dzięki swoim długim, zwisającym pędom
- wierzba hakuro-nishiki – świetnie sprawdza się jako samodzielna ozdoba trawnika, jest pokroju kulistego i wymaga regularnego cięcia
- wierzba zielna – jest to najmniejsza z wierzb, ma postać płożącej krzewinki
- wierzba salix caprea pendula – jest wierzbą powszechnie uprawianą w Polsce, bardzo ceniona za wygląd i wyjątkowa bezproblemowość w uprawie.
Warunki uprawy wierzb miniaturowych.
Wierzby te nie mają wygórowanych wymagań glebowych, sadząc jednak taką wierzbę w ogrodzie należy zadbać, aby miejsce było dobrze nasłonecznione a gleba zawsze wilgotna, gdyż w glebach suchych i piaszczystych drzewka te nie rosną zbyt dobrze.
Przed posadzeniem dobrze jest w miejsce docelowego sadzenia włożyć warstwę dobrze rozłożonego kompostu, a po posadzeniu dobrze podlać. Należy również pamiętać o systematycznym nawożeniu, zwłaszcza, kiedy roślina jest mocno przycinana – będzie to gwarantować odpowiedni wzrost.
Wierzby te pięknie prezentują się w mniejszych ogródkach, ogrodach w stylu japońskim, sadzone pojedynczo lub w grupach. Dobrze czują się w pobliżu zbiorników wodnych, takich jak oczka czy stawy, ale będą również pięknie wyglądać w ogrodach skalnych i rabatach.
Przycinanie.
Jeśli chodzi o przycinanie, to wszystkie odmiany miniaturowych wierzb bardzo dobrze je tolerują. Należy wykonywać je wczesną wiosną, jeszcze przed rozwojem liści, ale już po przekwitnięciu „kotków”. Przyciąć je należy bardzo krótko, dzięki czemu nowe pędy są silne i kwitną już następnego roku.
Niektóre z tych roślin można przycinać nawet kilka razy w roku, jednak trzeba pamiętać, aby ostatnie cięcie wykonać najpóźniej w lipcu.